Escobar i raporton Shtëpisë së Bardhë për situatën në veri: Kosova s’duhet të presë korrikun për zgjedhje të reja

Escobar i raporton Shtëpisë së Bardhë për situatën në veri: Kosova s’duhet të presë korrikun për zgjedhje të reja

Gabriel Escobar

I dërguari amerikan, për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, del sot para Shtëpisë së Bardhë ku do të raportojë për procesin e përshkallëzimit të situatës në veri të Kosovës.

Për këtë pikë, ai ka kërkuar nga Kosova dhe Serbia që të lëvizin, meqë nga përgjigjet e marra dhe raportimi i së premtes në Shtëpinë e Bardhë, Escobar tha se do të pasojnë vendime.

“Pas kësaj vizite, ne do të pyetemi nga Shtëpia e Bardhë, të premten, për t’ua dhënë një përditësim mbi atë që po ndodh. Dhe unë duhet të raportoj nëse ka ndonjë progres apo jo. Miroslav Lajçak duhet të raportojë te Josep Borrell, rreth situatës. Nuk është një afat, por një hap tjetër për mua dhe në bazë të raportit tim do të marrim disa vendime dhe do të ecim përpara”, ka deklaruar ai.

Më tej, i dërguar i SHBA-ve për Ballkanin Perëndimor ka thënë se situata në veri të Kosovës duhet të çtensionohet menjëherë dhe se ai nuk do që të presë deri në muajin korrik për zgjedhje të reja.

Ai përsëriti se formimi i Asociacionit të komunave me shumicë serbe është “kërkesë ligjore” për Qeverinë e Kosovës dhe se “nëse Kosova dëshiron të ecë përpara me integrimin e saj, ajo duhet ta formojë Asociacionin”. “Pyetja është se a do të ndodhë kjo me këtë Qeveri apo me qeverinë e ardhshme”, tha Escobar.

Në përditësim...

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Bandk: 09/06/2023 14:52

    Pablitoja s’duhet te prese fundin e qershorin ne ate rol qe ka. Duhet hedhur ne gjyq per ndihme gjenocidiale, sebashku me lajcak te lajthiturin. Nje kerkese per shpjegum ne ambasadat perkatese do te fillonte nje proces te bukur dhe te paster: Pyetja duhet te ishte…pse jane kaq pro gjenocidit dhe terrorizmit serb, pablitua dhe lajcaku i lajthitur? Lajcak lajthia eshte i lajthitur si e gjithe serbia!

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Vrasja e policit, a rrezikon të përshkallëzohet konflikti Kosovë-Serbi?×

Lajmi i fundit

Hollivudi fillon të përgatitet gradualisht për daljen nga greva

Hollivudi fillon të përgatitet gradualisht për daljen nga greva