Është shuar në moshën 88-vjeçare nobelisti japonez Kenzaburo Oe, autori i “Shënime për Hiroshimën” ! Njoftimi 10 ditë pas ngjarjes!

Është shuar në moshën 88-vjeçare nobelisti japonez Kenzaburo Oe, autori i “Shënime për Hiroshimën” ! Njoftimi 10 ditë pas ngjarjes!

Kenzaburo Oe

Është shuar në moshën 88-vjeçare shkrimtari japonez Kenzaburo Oe, fitues i çmimit Nobel për Letërsi nga viti 1994. Lajmi u bë me dije këtë të hënë nga shtëpia e tij botuese Kodansha, që gjithashtu njofton se zemra e shkrimtarit ka pushuar së rrahuri në 3 mars, dhe se ceremonia mortore ishte përmbushur.

 

Oe lindi në vitin 1935 në qytetin e vogël të Uchiko. Në moshën 18-vjeçare ai u transferua në Tokjo për të studiuar, ku u diplomua në letërsi franceze. Romani i tij i parë “Kafsha për t’a ushqyer”, u publikua në vitin 1957 dhe pati menjëherë një sukses të madh, duke u mirëpritur nga lexuesit dhe kritika. Në vijim ai do të publikonte mbi 30 romane përpos tregimeve dhe eseve. Do të mbahet mend në veçanti për esenë e vitin 1965 “Shënime për Hiroshimën” ku Oe rrëfeu udhëtimin e tij në qytetin e goditur nga bomba atomike britanike në 6 gusht të vitit 1945, dhe takimet e tij me të mbijetuarit. Në atë ese Oe ka shkruar për disa nga temat më të rëndësishme që e shoqëruan gjatë karrierës së tij, si pacifizmi dhe kundërshtimi që i bëri përdorimit të energjisë bërthamore.

A.D/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A e zgjidh problemin me shqiptarët në Britani vizita e Ramës në Londër?×

Lajmi i fundit

Rrjeti shpërthen në kritika kundër Macron: Flet për pensionet dhe mban orë 80 mijë euro! Presidenti e heq nga dora gjatë intervistës

Rrjeti shpërthen në kritika kundër Macron: Flet për pensionet dhe mban orë 80 mijë euro! Presidenti e heq nga dora gjatë intervistës