Estonia i bën thirrje Rishi Sunak që të angazhohet për rritjen e shpenzimeve të mbrojtjes

Estonia i bën thirrje Rishi Sunak që të angazhohet për rritjen e shpenzimeve të mbrojtjes

1666952591_RishiSunak.PNG

Ministri i Jashtëm i Estonisë i bëri thirrje kryeministrit të ri britanik Rishi Sunak që të angazhohet për rritjen e shpenzimeve të mbrojtjes, teksa lufta në Ukrainë hyn në muajin e saj të nëntë.

Paraardhësja e Sunak, Liz Truss, e cila kaloi vetëm 44 ditë në detyrë, u zotua të rrisë shpenzimet e mbrojtjes në 3% të prodhimit të brendshëm bruto të Mbretërisë së Bashkuar deri në vitin 2030. Sunak nuk ka pranuar ta mbajë këtë premtim dhe në të kaluarën i përshkroi objektivat e shpenzimeve si “arbitrare".

“Autokratët po investojnë në armë. Ata besojnë në fuqinë e armëve. Për të mbrojtur vlerat tona duhet të investojmë edhe në armë”, tha ministri i jashtëm estonez Urmas Reinsalu në një intervistë për BBC.


Lajmi kryesor:

Lufta në Ukrainë/ Putin falenderon rezervistët e mobilizuar për ‘patriotizmin’ e tyre! Kadyrov: 23 ushtarë çeçenë të vrarë në Kherson


K.T./S.C/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se arrihet objektivi i qeverisë për pagë mesatare 900 euro?×

Lajmi i fundit

Plagosi bashkëshorten dhe më pas veten, arrestohet në spital 42-vjeçari

Plagosi bashkëshorten dhe më pas veten, arrestohet në spital 42-vjeçari