Etiopi, numri të vdekurve shkon
në 208, mbi 100 fëmijë të rrëmbye

Etiopi, numri të vdekurve shkon<br />në 208, mbi 100 fëmijë të rrëmbye
Numri i të vdekurve nga sulmi i së premtes i një grupi tribu nga Sudani i Jugut në Etiopinë perëndimore është rritur në 208 persona.

Kërë e bëri të ditur një zyrtar nga Etiopia, i cili shtoi se 108 fëmijë janë rrëmbyer.

Që prej pasdites së të dielës, numri u rrit në 208 të vdekur dhe 75 të plagosur nga 140 që u raportua një ditë më parë, tha zëdhënësi i qeverisë së Etiopisë për Reuters, Getachew Reda.

Gra dhe fëmijë ishin në mesin e të vdekurve, tha ai, duke shtuar se sulmuesit kanë marrë edhe 2.000 krerë bagëti.

"Forcat tona të sigurisë po marrin masa. Ata janë duke u afruar me sulmuesit”, ka deklaruar Getachew.

Redaksia Online
(m.b/shqiptarja.com)

  • Sondazhi i ditës:

    PS pritet të rikandidojë shumicën e kryebashkiakëve aktualë, si mendoni?×

Lajmi i fundit

Dy fitore në 26 javë, skuadra e La Liga-s shkarkon trajnerin

Dy fitore në 26 javë, skuadra e La Liga-s shkarkon trajnerin