Etna shpërthen sërish, pamje nga krateri i vullkanit (VIDEO)

Pas pak më shumë se 3 javësh qetësi, vullkani Etna në Italisë, ka shpërthyer përsëri këtë mëngjes, ku dridhjet vullkanike u rritën ndjeshëm.

Në orën 8.15 të mëngjesit, emetimet e hirit u panë të dilnin nga krateri dhe shpërthimet stromboliane filluan në orën 8.55 të mëngjesit, duke gjeneruar një re hiri gjigande që u ngrit deri në 4.500 m lartësi.

Ndërkohë që tymi që del nga vullkani është ngjitur në një lartësi prej 9 kilometrash, ndërsa nuk raportohet për dëme te shkaktuara ndaj popullsisë lokale.

M.Q./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Ngjarjet në Fier e Fushë Krujë, a jeni të shqetësuar nga situata e rendit dhe sigurisë publike?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Grushti i shtetit me viktima civilë në Sudan zemëron SHBA-në! Ndalon dërgimin e 700 mln dollarëve të ndihmës urgjente