Euro 2020/ Holanda nuk tregon mëshirë me Maqedoninë, Austria mposht Ukrainën dhe kualifikohet si e dyta! Italia mëson kundërshtarin e 1/8

Holanda është bërë skuadra e dytë që kualifikohet me pikë të plota nga faza e grupeve të Europianit. ‘Tulipanët’ kanë mposhtur me rezultatin e thellë 0-3 Maqedoninë e Veriut në ndeshjen e fundit për këto skuadra në grupin C.

Fillimisht zhbllokoi Maqedonia, por goli u anulua për pozicion jashtë loje, ndërsa më pas pjesën e parë e vulosi Depay.

Më tej në pjesën e dytë kapiteni ‘Winlajdum’ realizoi dopietë’, duke bërë që Holanda të kaloi më tej me 9 pikë, ndërsa Maqedonia e Veriut e mbyll përfaqësimin për herë të parë në Europian me 0 pikë.

Ndërkohë si e dyta e grupit C është kualifikuar Austria, që ka mposhtur minimalisht 0-1 Ukrainën. Në Bukuresht autori i golit tre pikësh ishte Baumgartner në minutën e 21.

Ky rezultat e çoi Austrinë në kuotën e 6 pikëve, ndërsa Ukraina u rendit e treta me 3 pikë. Këta të fundit duhet të presin mbylljen e plotë të fazës së grupeve dhe duhet të shpresojnë që të renditen si një nga katër skuadrat e vendeve të treta më të mira.

Për rrjedhojë të këtyre rezultateve është konfirmuar edhe çifiti i parë i fazës së 1/8 të Europianit, ose siç njjihet ndryshe faza e parë me eliminim direkt. Italia e Roberto Mancinit do të përballet me Austrinë me 26 qershor në orën 21:00 në stadiumin ‘Ëembley’ të Londrës.

Ne.k./KT/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Sipas jush Kushtetuta vetëm duhet ndryshuar apo duhet një e re?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Pas vrasjes së kineastes, Alec Baldwin fotografohet me djalin dhe bashkëshortin e viktimës afër vendit ku ndodhi tragjedia