EUROCONTROL: Shqipëria i vetmi vend me rritjen e numrit të fluturimeve ajror

EUROCONTROL: Shqipëria i vetmi vend me rritjen e numrit të fluturimeve ajror

Prej datës 24 shkurt deri në 2 mars të këtij viti, Shqipëria ka shënuar një numër të lartë fluturimesh.

Për më tepër siç vlerëson EUROCONTROL, vendi ynë është i vetmi vend me rritjen e numrit të fluturimeve gjatë kësaj periudhe krahasuar me të njejtën javë në vitin 2019, para pandemisë.

Kështu në datat 24 shkurt me 2 mars 2022, fluturimet ajrore në Shqipëri janë + 18 % krahasuar me vitin 2019, teksa për shtete të tjera të Europës fluturimet kanë shkuar në rënie, si përshembull
Turqia dhe Spanja me minus 18%, Gjermania me -36 %, Sllovenia -46 % etj.

Organizata Europiane e Sigurisë Ajrore njofton se gjatë kësaj jave pati mbi hapësirën europiane 19.938 fluturime, duke u rritur me 4% krahasuar me javën e kaluar ose 74% e niveleve të 2019-ës. /Lexo.al

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Ndryshe nga biznesi i vogël profesionet e lira do të tatohen, si ju duket?×

Lajmi i fundit

EMRI/ I dënuar nga GJKKO për shkelje të barazisë me tenderat, arrestohet pas 10 muajsh në arrati ish-drejtori i burgut të Kosovës

EMRI/ I dënuar nga GJKKO për shkelje të barazisë me tenderat, arrestohet pas 10 muajsh në arrati ish-drejtori i burgut të Kosovës