Eurovizion,Linda Halimi duartrokitet
nga publiku por humbet garën

Eurovizion,Linda Halimi duartrokitet<br />nga publiku por humbet garën
Shqipëria nuk arriti të kualifikohet në natën finale të Eurosong 2017, që nisi të martën në mbrëmje në Kiev. Këngëtarja Lindita Halimi me këngën “Botë”, ndonëse korri duartrokitjet e publikut në sallë, duket se nuk ka siguruar mbështetjen e nevojshme nga publiku evropian që ka ndjekur Festivalin nëpërmjet Eurovizionit. Natyrisht në një skenë kaq të rëndësishme ata që kanë qenë në ankth ishin artdashësit shqiptarë që nuk e dëgjuan emrin e Shqipërisë ndër dhjetë vendet që u përzgjodhën për natën e tretë të Eurosongut 2017. Sipas shortit këngëtarja shqiptare ka kënduar e katërta në natën e parë. Ëndrrës që Linda Halimi të kishte sukses iu është bashkuar dje nëpërmjet Facebukut edhe kryeministri Edi Rama, që ka postuar edhe këngën e saj.
 
Edhe pse humbi garën këngëtarja nga Kosova vlerëson eksperiencën e saj.
 
“Faleminderit të gjithëve për këtë eksperience të bukur! Kam kaluar për mrekulli ! Fat vitin tjetër Shqipëria ime”, ka shkruar këngëtarja në Facebook. Lindita Halimi përfaqësoi në skenë e Erurosng Shqipërinë me këngën “Botë”, me të cilën ajo u shpall fituese e Festivalit të 55 -të të këngës në RTSH. Krijuesit e saj janë muzikantët Klodian Qafoku dhe Big Basta.
 
Ky është edicioni i dytë i Eurosongut që organizohet në Ukrainë, pas atij të vitit 2004. Ka qenë pikërisht ky vit kur Shqipëria shënoi pjesëmarrjen e parë në Festivalin më të madh të muzikës së lehtë në Evropë me këngëtaren Anjeza Shahin dhe këngën “Imazhi yt”, një krijim i kompozitorit Edmond Zhulali dhe poetit Agim Doçi,.


  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se arrihet objektivi i qeverisë për pagë mesatare 900 euro?×

Lajmi i fundit

Akuzat për McGonigal dhe dosja që s’ka lidhje me Shqipërinë

Akuzat për McGonigal dhe dosja që s’ka lidhje me Shqipërinë