Evropa epiqendra e COVID-19, Gjermania dhe Austria masa për të pavaksinuarit, Macron: Pandemia në Francë nën kontroll, nuk veprojmë njësoj

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron

FRANCË- Presidenti Emmanuel Macron tha se Franca nuk do të ndjek ‘trendin” e vendeve evropiane për vendosjen në izolim të personave të pavaksinuar, pasi ka arritur të frenojë dhe mbajë nën kontroll pandeminë e COVID-19.

“Vendet që kanë futu në izolim sërish të pavaksinuarit, janë ato në të cilat janë shtuar ndërtimet, ndaj ky hap nuk është i nevojshëm në Francë”, tha ai.

Pasaporta e vaksinimit, ose testi COVID është tashmë një kush për të hyrë në kafe, restorante dhe bare në vend, gjithashtu disatancimi social zbatohet edhe në trena, autobusa si dhe vende me shumë njerëz.

Evropa është kthyer sërish në epiqendrën e pandemisë, duke bërë që shumë vende si Gjermanis dhe Austria, të rimarrin masa shtrënguese në prag festash, për të shmangur një shpërthim të mundshëm të infektimeve.

Kancelarja gjermane Angela Merkel ditën e djeshme njoftoi kufizimet e reja për personat që ende nuk janë vaksinuar, duke shtuar se janë një rrezik për shoqërinë. Në të njëjtën mënyrë ka vepruar edhe Austria.

Ndërkohë në Francë ka nisur marrja e dozës përforcuese të vaksinës për personat mbi 65 vjeç, ndërsa ende nuk ka një vendim për gruopmoshat e tjera.

J.GJ./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Lina durres: 19/11/2021 10:34

    Keto mostr

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Kush fiton më shumë bashki në zgjedhjet e pjesshme vendore Basha apo Berisha?×

Lajmi i fundit

John

Zgjedhjet në 6 bashki, Braho: Nën logon e partisë garojnë ata që zgjedh kryetari, i cili rezulton nga vërtetimi i gjykatës! Beqiri: Meta u takua me Ballën për datën, e kamufloi për t'i bërë qefin Berishës