Fati i qeverisë së re në Malin e Zi në duart e shqiptarit Abazoviç, sipas të cilit Skënderbeu është serb

“Mali i Zi nuk do të bëhet kurrë Sparta Serbe dhe as krahinë e Shqipërisë së Madhe. Ne nuk duam ngjarje të ngjashme me Maqedoninë e vitit2015”, - kështu u shpreh në konferencën e sotme për shtyp kreu i grupit “E zeza në të bardhë”, Dritan Abazovic.

Ai theksoi se marrëveshja e arritur dje mes partive politike opozitare duhet të jetë në të mirë të vendit dhe integrimit europian të tij.

Por kush është Dritan Abazovic dhe pse vendimi i tij ishte vendimtar për qeverisjen e vendit”.

Ai lindi në vitin 1985 në Ulqin në një familje shqiptare, u diplomua në Fakultetin e Shkencave Politike në Universitetin e Sarajevës dhe po aty në 2019 përfundoi doktoraturën, në Fakultetin e Shkencave Politike. Në vitin 2011, ai jetoi në Shtetet e Bashkuara ndërsa mori pjesë në programin e Departamentit të Shtetit. Në vitin 2010, botoi librin e tij të parë “Kultura kozmopolitane dhe drejtësia globale”.

Dritan Abazovic flet rrjedhshëm gjuhën malazeze, angleze dhe shqipe. Deklarata e tij vitin e kaluar se Skëndërbeu është serb, shkaktoi valë të shumta zemërimi në rrjetet sociale”.

Në një replikë me kritikët e tij, Abazoviç tha se sulmet i vinin sepse i ka shpallur luftë mafies në pushtet dhe se çfarë del nga prindër serb nuk mund të jetë shqiptar.

Abazoviç ishte një nga themeluesit e partisë politike ‘Mali i Zi Pozitiv‘ në 2012, partia në zgjedhjet e para fitoi 7 nga 81 vende, duke e bërë Abazoviçin anëtarin më të ri të Parlamentit të Malit të Zi. Më 2014, pas një përçarje në parti, Abazoviç u largua nga ‘Mali i Zi Pozitiv‘, duke shërbyer si një deputet i pavarur përpara se të bashkohej me ‘Aksionin e Reformës së Bashkuar’ (URA) themeluar në 2015.

Ai aktualisht është Kryetar i URA dhe personi i cili do të ketë në duar fatin e qeverisë së re në Malin e zi.

 • Sondazhi i ditës:

  A po menaxhohet si duhet nga autoritet shtetërore situata e zjarreve në vend?

Komento

Komente

 • martin: 02/09/2020 00:31

  @juana te qifsha robt pike.

  Përgjigju
 • Gege Kosova: 01/09/2020 19:57

  Nuk eshte vetem ky fare Abazoviqi,ka edhe viqa e jo viqa te tjere,"intelektual e shkenctare-historian" te tjere shqiptare qe shkruajne e flasin keshtu jashte cdo kriteri e cdo te vrertete historike per Skenderbeun dhe shqiptaret.

  Përgjigju
 • juna: 01/09/2020 18:25

  Po as qe diskutohet qe Gjergj Kastrioti ka qene serb. Nga nena po se po, por edhe nga babai. Gjoni, Babai i Gjergjit, ka qene nga linja princerore thrakaso-bullgare, ndersa nena, Vojsava, dihet boterisht, se ka qene puro serbe, nga dega princerore e Brankoviceve. Keto jane fakte historike QE AS DISKUTOHEN!

  Përgjigju
  • Ermir: 02/09/2020 10:25

   Lexo historine e shkruaj me pas...Origjina e Skenderbeut nuk ka lidhje me sllavet, eshte shqiptar. Mbi 1000 shkrime ne 20 gjuhe te ndryshme te botes flasin per kete gje. Informohu para se te shkruash...Turp per injorancen qe ekziston ne njerez qe nuk dine as historine e vendit te vete....

 • Abazoviç klush Serbi: 01/09/2020 17:23

  ptu, far e keqe. Klysh serbi

  Përgjigju
 • Ujku: 01/09/2020 12:31

  Ky qenka puro serb nenes nuk i paska ngja fare vetem nga babai serb ka dale

  Përgjigju
 • Detikos: 01/09/2020 11:53

  Ne shqiptaret nuk kemi mbiemra me viç. Ça shqiptari eshte ky qe nga Abazi e ka ber Abazoviç

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Zjarri në Karaburun, Administrata e Zonave të Mbrojtura paralajmëron: Rrezikon të përparojë në drejtim të zonave të banuara në Dukat Fushë! Banorët të jenë vigjilentë