Fati i ushtarëve ukrainas të evakuar nga Azovstal në dorën e Gjykatës ruse! Ministria ruse e Drejtësisë: Janë organizatë terroriste

Fati i ushtarëve ukrainas të evakuar nga Azovstal në dorën e Gjykatës ruse! Ministria ruse e Drejtësisë: Janë organizatë terroriste

Rusia ka kërkuar nga Gjykata e saj e Lartë të caktojë Regjimentin Azov të Ukrainës si një organizatë terroriste.

Sipas agjencisë ruse të lajmeve Interfax, Ministria e Drejtësisë në Moskë është shprehur se një çështje gjyqësore për njohjen e shoqatës nacionaliste paraushtarake ukrainase Azov si një organizatë terroriste dhe ndalimi i aktiviteteve të tij në territorin e Federatës Ruse është caktuar për gjykim më 26 maj.

Më herët, zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov nuk pranoi të komentojë nëse mbrojtësit e fabrikës së çelikut të cilët tani janë në paraburgim rus do të trajtohen si të burgosur lufte apo si kriminelë lufte.

Regjimenti Azov u formua në vitin 2014, menjëherë pasi Moska aneksoi gadishullin jugor të Krimesë të Ukrainës, për të luftuar kundër forcave ruse dhe rebelëve pro-rusë në rajonin lindor të Donbasit.

Disa luftëtarë të Azov fillimisht kishin lidhje me grupe nacionaliste dhe të ekstremit të djathtë. Regjimenti më vonë u përfshi në Gardën Kombëtare të Ukrainës.


Lajmi kryesor:

Lufta/ Duma ruse nesër mund të ndalojë shkëmbimin e pengjeve të luftës: Ata janë kriminelë nazistë! Ukraina: Pezullohen negociatat me Rusinë


E.K/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Në Shqipëri do të prodhohen municione për Ukrainën, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Adem Jasharin, ja si e stërvita në Tiranë! Sali Berisha më pushoi nga puna!

Adem Jasharin, ja si e stërvita në Tiranë! Sali Berisha më pushoi nga puna!