FBI: Sulmi i Hamasit do të frymëzojë kërcënimin më të madh terrorist që nga ISIS

FBI: Sulmi i Hamasit do të frymëzojë kërcënimin më të madh terrorist që nga ISIS

Drejtori i FBI-së, Christopher Wray

Sulmi i Hamasit ndaj Izraelit do të frymëzojë kërcënimin më të madh terrorist kundër Shteteve të Bashkuara që nga formimi i Shtetit Islamik gati një dekadë më parë, tha drejtori i FBI-së, Christopher Wray, në një seancë dëgjimore në Kongres të martën.

Zoti Wray tha se që nga fillimi i konfliktit izraelito-palestinez në Gazë në fillim të tetorit, organizata të shumta të huaja terroriste kanë bërë thirrje për sulme kundër amerikanëve dhe Perëndimit, duke rritur ndjeshëm kërcënimin nga ekstremistët e dhunshëm amerikanë.

“Veprimet e Hamasit dhe aleatëve të tij do të shërbejnë si një frymëzim, të cilin ne nuk e kemi parë që kur ISIS nisi të ashtuquajturin kalifat disa vite më parë”, tha Drejtori i FBI-së, Wray.
 

Vërejtjet u bën gjatë një seance dëgjimore përpara Komisionit të Senatit për Sigurinë Kombëtare dhe Çështjeve Qeveritare, që u mor kryesisht me kërcënimet ndaj Shteteve të Bashkuara.

Qeveria amerikane ka parë një rritje të kërcënimeve kundër hebrenjve, myslimanëve dhe arabo-amerikanëve që nga shpërthimi i luftimeve në Gazë, kanë thënë zyrtarët.

Numri i sulmeve ndaj bazave ushtarake amerikane jashtë shtetit nga grupet e mbështetura nga Irani është rritur këtë muaj, tha zoti Wray. Sulmet kibernetike kundër SHBA-së nga Irani dhe aktorët joshtetërorë ka të ngjarë të përkeqësohen nëse konflikti zgjerohet, tha ai.

Misioni i Iranit në Kombet e Bashkuara nuk iu përgjigj menjëherë një kërkese për koment.

Gjatë seancës, Sekretari i Sigurisë Kombëtare Alejandro Mayorkas tha se urrejtja ndaj studentëve hebrenj në SHBA, pas fillimit të konfliktit izraelito-palestinez në Gazë, ka rritur antisemitizmin.

Shtëpia e Bardhë u shpreh e alarmuar këtë javë lidhur me raportet për incidente anti-izraelite në universitetet amerikane, pasi tensionet kanë shtyrë zyrtarët e universiteteve të shtojnë masat e sigurisë.

Në një takim për sigurinë kibernetike të organizuar nga Shtëpia e Bardhë të martën, kryeprokurori i Shteteve të Bashkuara Merrick Garland tha se ai kishte udhëzuar Departamentin e Drejtësisë që të ndihmonte hetuesit izraelitë për rastet e financimeve për Hamasin, përfshirë edhe kriptovalutat./ VOA

K.M/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Alibeaj iku nga grupi PD, çfarë duhet të bëjnë deputetët e tjerë pro Bashës?



×

Lajmi i fundit

Aksident i rëndë në Greqi! Ndërron jetë 25 vjeçari shqiptar

Aksident i rëndë në Greqi! Ndërron jetë 25 vjeçari shqiptar