'Fëmijët ecin 7 km për të shkuar në shkollë, rrezikohen nga kafshët e egra', Ish-deputeti i PD Dibër: Qeveria të mundësojë transportin (VIDEO)

DIBER- Ish-deputeti i Partisë Demokratike në zonën e Kloskatundit në Dibër Xhemal Gjunkshi i ka kërkuar qeverisë që të mundësojë transportin e nxënësve të shkollës së fshatit. Sipas PD fëmijët përshkojnë 7 kilometra për të shkuar dhe 7 të tjera për t'u kthyer në shtëpi.

Gjunkshi thotë se terreni është mjaft i vështirë dhe përveç kësaj fëmijët mund të jenë të rrezikuar edhe nga kafshët e egra që ka në këtë zonë.

“Gjatë rrugës duke ardhur nga Burreli për në Peshkopi, në afërsi të Qafë Dushkut, pash tetë fëmijë të vegjël nga mosha 5 deri në 10 vjeç të cilët të cilët po shkonin në shkollë. Nuk  e kuptoj se si këta fëmijë mund të lëvizin në këto kushte, në këtë terren që është kaq i vështirë, që të lëvizin vetëm, pa një mjet transporti. Është e pa tolerueshme ku këtu terreni është shumë i vështirë, ka edhe kafshë të egra. Të mos presim që të ndodhë një fatkeqësi dhe qeveria të kujtohet për të siguruar transportin e këtyre nxënësve. Në emër të Partisë Demokratike i bëj thirrje qeverisë, kryeministrit Rama, që të marrë masa urgjente për sigurinë e trasnportit të këtyre nxënësve të cilët udhëtojnë në një terren mjaft të vështirë dhe në kushte mjaft të vështira të motit”, thotë Gjunkshi.

Foto e publikuar nga Partia Demokratike

/b.ha./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Armët që sjellin vrasje! A duhen ndëshkuar më ashpër poseduesit e tyre?

Komento

Komente

 • jani: 25/01/2020 21:57

  NUK ka pare qeveria per te blere nje furgon ,,,sepse e bejne 1 km rruge 20 milion euro,,,prandaj nuk ka para se jane hajdute te poshter...ptu...

  Përgjigju
 • Une: 24/01/2020 15:44

  Im bir përton të shkojë në shkollë me makinë

  Përgjigju
 • Ilo: 24/01/2020 12:02

  O Xhemal po' ne qe ecnim me nga 10km shkuarje dhe 10km ardhje nga Qafmurra ne Lunare ne Selishte apo nga Lashkiza ne Zall Dardhe dhe anasjelltas ne bore shi e furtune dhe nuk na gjeti asgje, mos na I mesoni femijet by.. pambuke, per politiken e mbrapsht te dites.

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Protesta në Europë kundër masave anticovid, thyerje e rregullave të karantinimit: Gjoba deri në 10 000 paund në Britani