Fërgesë me domate e speca nga zonja Albana

Fërgesë dimërore me domate e speca

Përbërësit:

 • 4-5 lgj miell
 • 3-4 lgj vaj ulliri
 • 1 qepë mesatare
 • 2 thelpinj hudhër
 • 4-5 speca
 • 2-3 domate
 • 3 lgj gjizë
 • 1 lgj gjalpë
 • Pak spec djegës
 • Kripë, piper

Përgatitja:

Miellin e misrit të situr e kaurdisim me pak yndyrë derisa të marrë ngjyrë kafe të çelur. Në një tigan tjetër kaurdisim mirë qepën e grirë hollë, më pas shtojmë specat e prerë në kubikë të vegjël. Vijojmë kaurdisjen duke shtuar dhe domatet e qëruara nga cipa e të prera hollë. Rregullojmë shijen me kripë, piper të zi, hudhër dhe pak spec djegës, shtojmë gjizën dhe pak ujë dhe e lëmë gatimin të marrë valë. Në fund shtojmë miellin e misrit të kaurdisur, e lëmë 2-3 minuta në zjarr. Kalojmë fërgesën në tavë, e spërkatim me gjalpë dhe e vendosim në furrë për 10-15 minuta.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

 • Sondazhi i ditës:

  Rithemelimi propozon rikthimin e koalicioneve të vjetra, a jeni dakord?×

Lajmi i fundit

O’Brien nesër në Beograd për takime me krerët e Serbisë

O’Brien nesër në Beograd për takime me krerët e Serbisë