Festa e Çlirimit, paradë me kuaj e makina në Lezhë! Mesazh për qeverinë: Ndaloni largimin e të rinjve dhe shpopullimin e vendit (VIDEO)

 

Lezha ka përkujtuar 78-vjetorin e çlirimit të vendit nga pushtuesit nazi-fashistë. Në nderim të kësaj dite veteran të Luftës, pasardhës të familjeve të dëshmoreve dhe përfaqësues të institucioneve vendosën kurora me lule dhe bënë homazhe pranë varrezave të dëshmoreve.

Autoritete lokale dhe deputeti i Partisë Socialiste Eduard Ndreca, vlerësuan kontributin e të gjithë atyre luftuan për çlirimin e vendit.

Ndërkohë një grup personash nga Shqipëria dhe Kosova zgjodhën një mënyrë ndryshe për të festuar festën e Çlirimit. Me makina e kuaj si dhe flamurin e dy shteteve, parakaluan rrugëve të qytetit, duke përcjellë mesazhin e bashkimit.

Organizatoret e kësaj iniciative të veçantë i bën thirrje qeverisë që të mendojë për të ardhmen vendit vendit e të ndaloje largimin e të rinjve dhe shpopullimin.

Parada me kuaj e makina nisi në hyrje të qytetit dhe përfundoj tek vendvarrimi i heroit tonë kombëtar Gjergj Kastrioti Skënderbeu, duke tërhequr vëmendjen e shumë qytetareve.


Lajmi kryesor:

78-vjetori i Çlirimit, ‘Gjermani i fundit’ ndan sërish PS-në dhe PD-në! Begaj, Nikolla, Veliaj dhe ambasadorët homazhe te Varrezat e Dëshmorëve


M.Q./KT/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Në Shqipëri do të prodhohen municione për Ukrainën, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Adem Jasharin, ja si e stërvita në Tiranë! Sali Berisha më pushoi nga puna!

Adem Jasharin, ja si e stërvita në Tiranë! Sali Berisha më pushoi nga puna!