Inflacioni dhe pasojat e luftës, qeveria paketë mbështetëse për 1 milionë qytetarë! Rama: 8 miliard lekë shpërndahen ditët e para të janarit

TIRANË- Rreth 1 milionë shqiptarë pritet të përfitojnë nga paketa që Qeveria po përgatit për të ndikuar në lehtësimin e ndikimeve të inflacionit. Lajmin e ka dhënë sot Kryeministri Rama i cili ka bërë me dije të gjitha kategoritë përfituese, duke filluar nga pensionistët, familjet në ndihmë ekonomike, posaçërisht nënat kryefamiljare në skemën e ndihmës ekonomike, paraplegjikët, tetraplegjikët, personat me aftësi të kufizuara, invalidët e punës, po edhe për punonjësit e shtetit.

“Qeveria po mbyll Pakon e Madhe në mbështetje të 1 milionë individëve, për të lehtësuar ndjeshëm daljen e familjeve shqiptare nga ky dimër i ngarkuar, duke zeruar efektin e inflacionit të luftës mbi konsumin bazë për pensionistët, familjet në ndihmë ekonomike, posaçërisht nënat kryefamiljare në skemën e ndihmës ekonomike, paraplegjikët, tetraplegjikët, personat me aftësi të kufizuara, invalidët e punës, po edhe për punonjësit e shtetit - duke dhënë më shumë për ata që fitojnë më pak, por pa lënë askënd pa mbështetje”, tha Rama.

Ai u shpreh se pakoja parashikohet të jetë rreth 8 miliardë lekë. 

“Pakoja e Madhe, e cila parashihet mbi 8 miliardë lekë në dorë për të gjithë individët e përfshirë, do të mbyllet brenda ditës së sotme dhe do të shpërndahet e gjitha në ditët e para të janarit. Kjo është qeveria e shumicës, jo e disave dhe faktet e shifrat thonë se volumi i mbështetjes financiare të atyre që fitojnë më pak apo të shtresave në nevojë, në vitet e qeverisjes sonë (pa llogaritur fondet masive të Rindërtimit pas tërmetit apo të Luftës me pandeminë) është disafish më i lartë se sa në tërë qeveritë e mëparshme të marra së bashku”, shkruan Kryeministri.

Si pasojë e luftës në Ukrainë, pati një ndikim të madh te shumë shtete, mes tyre edhe Shqipëria, ku pati një rritje çmimesh, megjithatë inflacioni në vendin tonë ka mbetur në nivele më të ulëta krahasuar me shtetet e tjera të rajonit.

K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Dashi: 30/12/2022 11:22

  Kryeministri tall meneren me miletin, po ska faj i ka ardh dita, dhe per sa kohe te jene ne skene Sali kerma dhe Like floriri, ai e bo gjumin rehat dhe do vazhdoje te tallet isoj.

  Përgjigju
 • golja: 30/12/2022 01:46

  1 milion veta,,800.milion leke...duket nje rrene e madhe ,,,sepse rama do vetem te vjedhe,,,si me inceneratoret,,etj,,mjere kush i beson rames,,,po shkojme nga vjedhja ne vjedhje per 30 vjet....kur do mbaroje kjo histori mashtrimi dhe grabitjeje...jemi kombi me i vjedhur ne ballkan,,pale europe....

  Përgjigju
 • Arbërori: 30/12/2022 00:09

  Pasojat e hajnis dhe financoni serborusis i varfëroj Shqiptarët në maksimum, lufta është larg nga ti sepse ti ke vlla Vucicin fashist dhe Putinin o mjeran.

  Përgjigju
 • greg: 29/12/2022 17:26

  mbasi i griu shqiptaret me taksa dhe me cmime me te larta se ne europe duke filluar nga nafta, tani na del me teorine qe do i jap cdo shqiptari nje 50 mij leksh si gjel deti per dhurate, ik o trap se ste beson njeri, je me i keq se sudja.

  Përgjigju
  • kunji: 30/12/2022 19:50

   Zoti Greg! Në kë vënd të botës di ti se nuk paguhen taksa ? Edhe në Afrikë ,në çdo shtet paguhen taksa ndaj shtetit. Ndaj zgjohu , ose shko në shkollë që të mësosh rregullat e jetës. Urime.

  • O ti lere fare: 30/12/2022 08:59

   Se le fare o zoti lere fare! Si nuk paguajme taksa ne ne Shqipëri se na hapet barkun ne ju plerat e partise. Vetem une personalisht paguaj mbi 400 mije leke te vjetra taksa. Mjaftueshem per te mbajt b*then tende me pension.

  • Lere fare: 29/12/2022 22:44

   Ca taksa paguajne ne Shqiperi Sr me hape barkun.Ja me thuaj.Sa taksa paguan ti?

 • ndihma e bashkise lushnje: 29/12/2022 17:20

  Kesaj pakete ndihme ta quaj si ajo lushnjarja qe vdiq per ndihme zyrave te bashkise, pastaj tjteren tja vej asaj te radhes. Ky popull po vdes

  Përgjigju
 • Devi: 29/12/2022 16:47

  Bravo i qofte Rames

  Përgjigju
 • Tani: 29/12/2022 16:46

  Shoh komente qe nuk din te bejne llogarine: 8 Miliarde Leke shuma e vendosur ne dispozicion: 8,000,000,000 : 112 Kursi Euro = 71,000,000 Milion Euro, 71,000,000 EURO : 1,000,000 Persona = 71 Euro per person. Kaq eshte llogaria, i marrim si marrin kaq leke i bie per person pa hequr taksat etj etj Nga keto 650000 Mije jane pensioniste 100000 administrata, 100000 persona ndihme ekonomike shohim ne te njerkes nese na bie te marrim dicka

  Përgjigju
  • Alvi: 29/12/2022 22:05

   I ke bere gabim llogarite miku im. 8 miljard i mer me te vjetra dhe i pjeseton me 112 lek te reja euron dhe jo me 1120 te vjetra Pra i bie po ti besh sakt pjesetimet del 7 euro per njeri. Shikoje edhe njeher

 • Na ruajt zoti: 29/12/2022 16:31

  Shih edhe pensionistet qe punojne qe te zerohen kontributet...flm

  Përgjigju
 • Kevi: 29/12/2022 15:52

  Beni mire qe jeni mbeshtetes per qytetaret

  Përgjigju
 • Joni: 29/12/2022 15:51

  Je fantastik qe i ndihmon te gjithe

  Përgjigju
 • Kryeminister: 29/12/2022 15:39

  Ti ke e meriton vetem nje emer domethenes - Monster me fytyre halabaku. Je nje mafioz pa shpirt, je nje krijese qe duhesh studiuar nga ndonje shkencetar pensionist i papune.

  Përgjigju
 • Elion: 29/12/2022 15:37

  Aman or burr akoma me kto stile para zgjedhjeve??

  Përgjigju
 • Ben Ahmetaj: 29/12/2022 15:34

  800,000,000 leke / 1,000,000 persona = 800 leke/person Aleluja shpetuam. Rrofsh o gjigand, te pacim sa malet

  Përgjigju
 • Ethem Lalaj: 29/12/2022 14:59

  OK Zoti K/Ministër.Ja kjo është qeveria e MAJTË e PS e shtresës 95 % të varfër. Lëri çthon lukuvajkat e djathtë që Ropën vëndin që nga 92 duke vjedhur Shkatërruar e shitur mbi 350 mild.$ pasuri të 46 viteve. Ec përpara për fitoren e 2023,[email protected]

  Përgjigju
  • vlonjati: 29/12/2022 22:14

   A nuk me thua ti Ethem Lala çfar mund te besh ti me ato 800 leke ne vit qe po te jep kjo e majta jote? A po me fal se e gjeta vete,mund te pish kafe nje dite ne muaj per gjithe vitin. Dukesh qe je shume i gezuar. Me vjen keq per komentuesin Tani se e ka kuptuar se jane 8.000.000.000 te reja dhe na beri qejfin mirepo artikulli e sqaron qejane 800.000.000 qe i bie nga 7.1 £.

 • Ops: 29/12/2022 14:53

  Pasi e pe qen konsumi eshte skandal, dyqanet jane me stok, ekonomia buze germine , del dhe ben tallava … yyyyyyy rrace e keqe

  Përgjigju
 • UKU MOMLIT: 29/12/2022 14:46

  O i çmendur kryeminister,akoma ben llam-llam more sociopat,ben propagande si komunist i qelbur kur ne zyrat e pushtetit tend vdes 48 vjeçarja. O KOHË,O VDEKJE KU JE!

  Përgjigju
  • UKU MOMLIT: 29/12/2022 19:12

   Mhamuti,me hengsh ate qe s'thuhet kur më ben salihun bab or patronazhist trushplar. Te beft mire sufllaqja rilindsit imoral. Edvini,Salihu,Likja dhe fatosirroçkes jane nje prerje kriminele,MAFIOZE komuniste te shkerrdhyeŕ.

  • Mhamuti: 29/12/2022 18:15

   Ukuuku sme plasi fare per te por clidhje ka ajo 48 vjecarja mund ti ndodhi cdokujt, ,o gje e trash qe jeni nga mendja shume te ceket njesoj si babi jot saliu ,ti je nga ata te kafeneve nje kafe gj diten dhe shaj kot me fjale qe ti nuke ua di kuptimin cdo te thote..merru me punet e tua o idiot ,mua sme plas fare per shqiperin te me rroj usa.

  • UKU MOMLIT: 29/12/2022 16:12

   Ty mhamuti te erdhi keq se thash nje te vertete per babain tend biologjik te çmendur kryeminister? Apo je ndonje patronazhist dhe perseri te erdhi keq per babin tend shpirteror? Fare dhe rracë e shpifur imorale,diabolike.

  • Mhamuti: 29/12/2022 15:36

   Uku vizitohu se sdukesh mire ...

 • Sondazhi i ditës:

  A merr fund kriza në PD me zgjedhjen e kryetarit të ri më 29 korrik?×

Lajmi i fundit

Doni të jetoni më gjatë? Ka disa sekrete...

Doni të jetoni më gjatë? Ka disa sekrete...