Festat e fundvitit/ Trafik i rënduar në kryeqytet, qytetarët të irrituar: Të ishin marrë masat! Rrugët më problematike

TIRANË- Policia Rrugore është në gatishmëri me numër të përforcuar për të normalizuar trafikun në këto ditë të fundit të 2020-ës, por situata në terrenin e kryeqytetit duket tejet e rënduar.

Në një vëzhgim të bërë nga Report TV në rrugët e kryeqytetit duket trafik i rënduar, pothuajse në të gjitha oraret e ditës. E kthyer tashmë në një traditë për çdo fundvitit, shtimi i numrit të automjeteve të cilat vijnë edhe nga emigrantët shqiptarë që kthehen për festa, vështirësojnë lëvizjen. Zonat më problematike janë padyshim kryqëzimet në të gjithë gjatësinë e Unazës, në afërsi të 9 katësheve, bulevardi “Zogu i Parë”, rruga e Kavajës, Dibrës, Durrësit dhe kryesisht Unaza e Vogël. Edhe periferia e Tiranës ka regjistruar trafik të rënduar, sidomos zona e Astirit, nga sheshi Shqiponja tek mbikalimi i Kamzës dhe anasjelltas dhe rruga deri në afërsi të TEG-ut.

Prej gati një jave tashmë efektivët e Policisë së Shtetit kanë dalë në gatishmëri të përforcuar. Forcat e rendit janë vendosur në disa zona të Tiranës, e kryesisht në ato rrugë qarkullimi i automjeteve është më i lartë.

Drejtuesit e mjeteve, jashtë kamerave, shprehen tejet të irrituar për situatën e krijuar, ndërsa kërkojnë një ndërhyrje më të sofisitikuar që më para, në mënyrë që të shmangen orët e gjata të qëndrimit në radhë për të lëvizur.

B.K./r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të hetohen gjyqtarët e prokurorët e larguar nga Vettingu?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Euro 2020/ Historia nuk prodhon gola, Anglia dhe Skocia ndahen në 'paqe'! 'Tre Luanët' humbasin vendin e parë