Fier, 16 shkolla rrezikojnë të mbyllen, drejtoresha e DAR: Shkak emigracioni

16 shkalla në qarkun e Fierit rrezikojnë të mbyllën për shkak të mungesës së frekuentimit të nxënësve. Shkak për këtë janë bërë kushtet ekonomike të familjeve shqitare e për këtë edhe largimi drejtë emigracionit. Ky numër sa vjen e rritet dhe për këtë arsye 2 shkolla në Roskovec dhe 14 në Fier rrezikojnë të mbyllen.

Çdo vit ka reduktim të numrit të nxënësve, dhe arsyeja është emigrimi i fëmijëve, ku kemi bashkim familjar, ku babai ka qenë emigrant dhe nëna ka qenë këtu bashkë më fëmijën. Bashkimi familjare bëjnë që të reduktohet  numri i nxënësve.

Yllka Beci drejtoreshë e DAR Fier

Sipas drejtoreshës arsimore është duke u bërë një studim për të bashkuar klasat dhe për t'u rikthyer në sistemin e mëparshëm që klasat me pak nxënës të zhvillojnë mësimin në klasa kolektive.

Që në muajin Maj ministria e Arsimit ka marrë një studim të detajuar dhe ka prekur fizikisht territorin e shkollave që janë me klasa kolektive. Në bashkinë e Fierit kemi 14 shkolla të tjera, të cilat janë të përhapur anë të gjithë tërritorin e bashkisë së Fierit. Kështu që jemi ende në përfundimin e studimit të këtyre shkollave drejt mbylljes.

Yllka Beci drejtoreshë e DAR Fier

Më të rrezikuar për klasa kolektive, janë ato të fshatrave, ku edhe numri i nxënësve është më i vogël. Sistemimi i orareve mësimore pritet të miratohet nga ministria e arsimit e më pas edhe kalimi i tyre nëpër shkollat përkatese, ku do të zhvillohet mësimi kolektivisht.

/b.ha./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se partitë politike do ta respektojnë kuotën gjinore, 30% gra në listat fituese të kandidatëve për deputetë?

Komento

Komente

  • Ardi: 04/09/2018 18:24

    Bravo

    Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Ankohet Vuçiç: Kemi zgjedhur Kinën për vaksinën, BE na ka braktisur