Fier/ Paradë mjetesh bujqësore, festë për grurin në Pojan

E bërë tashmë traditë, është festuar në fshatin Pojan të Fierit, “Festa e Grurit”.  Aktiviteti i cili përkon edhe me korrjen e grurit nga fermerët e Myzeqesë u shoqërua me këngë e valle ku morën pjesë qindra banorë të fshatit Pojan dhe zonat e tjera.

I ftuar ishte edhe kreu i shtetit Bajram Begaj, Ministri i brendshëm Taulant Balla, Ministrja e Bujqësisë, Anila Denaj dhe kryetari i bashkisë Fier.

Në këtë festë u zhvilluar dhe një paradë, me mjetet motorike bujqësore që përdoren nga fermerët e kësaj zone në kultivimin dhe korrjen e grurit.

 

 

K.T./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    'Rasti Qefalia', a fshihen gjobat pas akuzave të Këlliçit, Nokës, opozitës?×

Lajmi i fundit

Muzeu Etnografik i Krujës hap dyert pas restaurimit, digjitalizim e ekspozita të reja për artefaktet! Financim i BE

Muzeu Etnografik i Krujës hap dyert pas restaurimit, digjitalizim e ekspozita të reja për artefaktet! Financim i BE