Fier/ Të dehur në timon, me shpejtësi dhe pa rrip sigurimi, arrestohen 10 shoferë! 1,231 gjoba në javën që lamë pas

Policia e Fierit, në kuadër të masave për parandalimin e aksidenteve rrugore dhe ndëshkimin e shoferëve që shkelin rregullat ka arrestuar në javën që lamë pas 10 persona.

Mësohet se ‘Rrugorja’ ka pezulluar 5 leje drejtimi ndërsa në total janë vendosur 1,231 masa administrative.

Sakaq, 5 gjoba janë vendosur për drejtim mjeti nën efektin e alkoolit ndërsa 267 për mosvendosjen e rripit të sigurimit.

Njoftimi i Policisë
Drejtojnë mjetin pa leje drejtimi dhe në gjendje të dehur, arrestohen në flagrancë 10 shtetas. Policia Rrugore e Fierit ka shtuar masat në të gjitha rrugët urbane dhe dytësore me qëllim parandalimin e aksidenteve rrugore, evidentimin dhe ndëshkimin e drejtuesve të mjeteve që shkelin rregullat e qarkullimit rrugor.

Gjatë javës që lamë pas, si rezultat i shtimit të kontrolleve me dragera, si dhe falë edhe bashkëpunimit me qytetarët të cilët kanë denoncuar në 112 e në Komisariatin Dixhital, shkeljet e konstatuara, janë arrestuar 10 drejtues mjetesh, për veprat penale “Drejtimi i automjeteve në mënyrë të parregullt” dhe “Shkelja e rregullave të qarkullimit rrugor”.

Gjithashtu, janë pezulluar 5 leje drejtimi për drejtim mjeti nën ndikimin e alkoolit. Janë vendosur 1231 masa administrative gjatë javës që lamë pas, të ndara si vijon:

-5 masa për drejtim mjeti nën efektin e pijeve alkoolike;

-267 masa për mosvendosjen e rripit të sigurimit;

-47 masa për mosvendosjen e kaskës mbrojtëse;

-89 masa për përdorimin e aparatit celular;

-301 masa për parakalime të gabuara;

-7 masa për shpejtësi mbi normën e lejuar;

-198 masa për ndalim/pushim të mjetit në kundërshtim me sinjalizimin rrugor dhe rregullat e qarkullimit;

-8 masa për mungesë të siguracionit të mjetit;

-314 masa për shkelje të rregullave të tjera të Kodit Rrugor të cilat janë burim aksidenti.

/KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të marrë fund kaosi në kuvend?×

Lajmi i fundit

Nënshkruhet kontrata me kompaninë serbe për shpërndarjen e energjisë elektrike në veri të Kosovës

Nënshkruhet kontrata me kompaninë serbe për shpërndarjen e energjisë elektrike në veri të Kosovës