Fieri me 50 % e popullsisë të vaksinuar, por infektimet mbeten të larta! Qarku i dytë më i prekur pas Tiranës

Afro 50 për qind e popullsisë në qarkun e Fierit është vaksinuar, por sërish numri i personave të infektuar me COVID-19 mbetet i lartë, duke e renditur Fierin si qarkun e dytë pas Tiranës.

Drejtuesja e njësisë së Kujdesit Shëndetësor, Mirela Mitre shprehet se janë kryer mbi 105 mijë vaksinime në rang qarku.

"Në bashkinë Fier, Patos dhe Roskovec janë kryer 105 mijë e 148 vaksinime, nga të cilat 58 mije e 142  janë dozë të pare dhe 47 mijë e 126 janë më të dyja dozat”, tha Mitre

Ndërsa kategori të veçanta si mësuesit dhe stafet mjekësore janë vaksinuar në masën 80 për qind.

Mitre u bën thirrje të gjithë qytetarëve mbi 18 vjeç të paraqiten në qendrat e vaksinimit, pasi jemi ende në muajin e hapur të vaksinimit.

I.K./LR/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Rritje pagash për mjekët, infermierët e mësuesit me 6% në vitin 2022, a është e mjaftueshme?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Basha: Rama po përpiqet që të pengojë ngritjen e tre komisioneve hetimore, nuk do t’a lejojmë