FIFA provim me 3800 agjentë futbolli, gjysma 'nuk kalojnë klasën'

FIFA provim me 3800 agjentë futbolli, gjysma 'nuk kalojnë klasën'

FIFA

Ditët e fundit FIFA zhvilloi për herë të parë provimin për agjentët e futbollit. Rregulloret e reja u vendosën në fillim të vitit, ndaj kushdo që dëshiron të bëhet agjent futbolli duhet të kalojë një provim. Megjithatë situata në testin e parë nuk ishte optimist, teksa afro gjymsa e kandidatëve nuk mundën të kalonin klasën.

FIFA ka njoftuar se në provimin e parë janë paraqitur 3800 kandidatë, por provimin me sukses e kanë kaluar vetëm 1962 kandidatë. Kjo do të thotë se 52% e tyre kanë kaluar dhe 48% kanë dështuar. Të gjithë ata që kanë dështuar në provim duhet ta kalojnë atë jo më vonë se data 1 tetor.

Në provim morën pjesë kandidatë nga 138 vende anëtare të FIFA-s. Çdo kandidat mori 20 pyetje dhe grupet përbëheshin nga 200 persona. Për të kaluar, një kandidat duhej të kishte të sakta 75 përqind të pyetjeve.

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Ndryshe nga biznesi i vogël profesionet e lira do të tatohen, si ju duket?×

Lajmi i fundit

Transportonte veshje të firmave të ndryshme pa fatura tatimore përkatëse, vihet nën hetim 44-vjeçari në Lezhë

Transportonte veshje të firmave të ndryshme pa fatura tatimore përkatëse, vihet nën hetim 44-vjeçari në Lezhë