Fillimi i një ‘epoke të re’, Turqia dhe Emiratet e Bashkuara Arabe nënshkruan dhjetëra marrëveshje investimesh

Fillimi i një ‘epoke të re’, Turqia dhe Emiratet e Bashkuara Arabe nënshkruan dhjetëra marrëveshje investimesh

Princi Mohammed bin Zayed dhe Presidenti turk Rexhep Taip Erdogan

Turqia dhe Emiratet e Bashkuara Arabe (Emiratet e Bashkuara Arabe) nënshkruan të mërkurën dhjetëra marrëveshje bashkëpunimi dhe investimesh me vlerë miliarda dollarë, pas një takimi midis Presidentit Recep Tayyip Erdoğan dhe Princit të Kurorës së Abu Dhabit, Mohammed bin Zayed.

Ardhja e Princit në Ankara, e para në vite, erdhi ndërsa të dy vendet punojnë për të ndrequr lidhjet e prishura dhe ajo simbolizoi një pikë kthese që paralajmëron një epokë të re pas përçarjes shumëvjeçare.

Erdogan dhe Mohammed bin Zayed mbikëqyrën nënshkrimin e pothuajse një duzinë marrëveshjesh bashkëpunimi, duke përfshirë teknologjinë, energjinë, tregtinë dhe mjedisin, si dhe marrëveshjet që lejojnë investime direkte dhe bashkëpunim midis bursave të dy vendeve dhe bankave qendrore.

Marrëveshjet theksojnë orientimin e vendeve drejt partneritetit dhe vullnetit për të riparuar marrëdhëniet dhe për të rritur lidhjet ekonomike.

Ishte udhëtimi i parë zyrtar i MBZ në Turqi që nga viti 2012 dhe vizita e nivelit më të lartë nga një zyrtar i Emirateve në vitet e fundit.

Vëllai i princit të kurorës, i cili është këshilltari i sigurisë kombëtare të Emirateve të Bashkuara Arabe, Sheikh Tahnoun bin Zayed Al Nahyan, vizitoi Turqinë në gusht si hapi i parë i madh drejt përmirësimit të lidhjeve të tensionuara.

Erdogan tha pas takimit të tij me Sheikh Tahnoun në gusht se ai priste investime të shtuara nga Emiratet e Bashkuara Arabe në Turqi.

Ministrat e tregtisë dhe financave të Turqisë vizituan Abu Dhabin dhe Dubain të martën, një vizitë që ndihmoi më tej në krijimin e skenës për takimin e nivelit të lartë të së mërkurës.

Dhjetra marrëveshje

Memorandumet e mirëkuptimit u nënshkruan midis Abu Dhabi Development Holding (ADQ), Turk Wealth Fund (TVF) dhe Zyrës së Investimeve të Presidencës Turke, si dhe me disa kompani turke. Princi i kurorës tha se kishte bisedime "të frytshme" me Erdoganin për forcimin e lidhjeve dypalëshe.

“Mezi pres të eksploroj mundësi të reja bashkëpunimi për të përfituar dy kombet tona dhe për të çuar përpara qëllimet tona të zhvillimit të ndërsjellë”, tha ai në Twitter.

ADQ nënshkroi një marrëveshje për investimin në firmat turke të teknologjisë dhe krijimin e një fondi të orientuar nga teknologjia, ndërsa Ports Abu Dhabi nënshkroi një marrëveshje për bashkëpunimin në port dhe logjistik.

Një marrëveshje midis ADQ dhe kompanisë turke Kalyon për energjinë dhe infrastrukturën, një tjetër me CCN Group për bashkëpunimin shëndetësor dhe një e tretë me Zyrën e Investimeve të Presidencës së Turqisë për energjinë e rinovueshme ishin gjithashtu midis marrëveshjeve, tha një zyrtar turk për Reuters.

Fondi prej 10 miliardë dollarësh

“Problemet me Emiratet e Bashkuara Arabe tani janë prapa nesh. Ne po hyjmë në një periudhë të bazuar plotësisht në bashkëpunimin dhe përfitimin e ndërsjellë”, tha një zyrtar tjetër i njohur me përgatitjet për vizitën e së mërkurës dhe shtoi se investimi në Emiratet e Bashkuara Arabe do të jetë në fund të fundit në miliarda dollarë.

Emiratet e Bashkuara Arabe kanë ndarë gjithashtu një fond prej 10 miliardë dollarësh për të mbështetur investime kryesisht strategjike në Turqi, njoftoi kryetari i ADQ.

Fondi do të fokusohet në investime strategjike, duke përfshirë në sektorët e energjisë dhe shëndetësisë.

Ministri i Jashtëm Mevlüt Çavuşoğlu tha se do të vizitojë Abu Dhabin në dhjetor dhe se të dy vendet zhvilluan bisedime "shumë konstruktive".

Marrëveshje e mundshme shkëmbimi

Bankat qendrore turke dhe të Emirateve nënshkruan gjithashtu një marrëveshje bashkëpunimi të mërkurën. Më herët, dy burime thanë se bankat qendrore po zhvillonin bisedime për një marrëveshje të mundshme shkëmbimi. Banka Qendrore e Republikës së Turqisë (CBRT) ka kërkuar më parë marrëveshje shkëmbimi me vende të tjera si një burim i monedhës së fortë për të krijuar rezerva dhe për të mbështetur lirën turke.

Ajo ka marrëveshje shkëmbimi me vlerë 6 miliardë dollarë me Kinën, 15 miliardë dollarë me Katarin dhe 2 miliardë dollarë me Korenë e Jugut, për një total prej 23 miliardë dollarësh.

Turqia tha në shtator se ishte në bisedime me Emiratet e Bashkuara Arabe mbi investimet në energji si prodhimi i energjisë. Emiratet e Bashkuara Arabe, fondet e pasurisë sovrane të të cilave kanë bërë investime të konsiderueshme në dyqanet ushqimore turke në internet Getir dhe platformën e tregtisë elektronike Trendyol, ka thënë se kërkon lidhje më të thella ekonomike me Ankaranë.

Përpara vizitës, një burim i njohur me përgatitjet për vizitën e Mohammed bin Zayed deklaroi se ka pasur një interes në rritje të Emirateve për kompanitë turke të mbrojtjes, të cilat kanë krijuar mundësi fitimprurëse me aftësitë e prodhimit vendas në vitet e fundit. Autoriteti i Investimeve në Abu Dhabi dhe kompani të tjera të Emirateve raportohet se janë gjithashtu të interesuara për kujdesin shëndetësor, objektivat fintech dhe industri të tjera në Turqi.

Të dy vendet i kanë parë lidhjet e tyre të prekura nga tensionet rajonale, duke përfshirë konfliktin në Libi, ku Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Turqia kanë mbështetur palët kundërshtare në vitet e fundit.

Turqia vitin e kaluar akuzoi Emiratet e Bashkuara Arabe se po sjell kaos në Lindjen e Mesme përmes ndërhyrjeve të saj në Libi dhe Jemen, ndërsa Emiratet e Bashkuara Arabe dhe disa vende të tjera kritikuan veprimet ushtarake të Turqisë. Marrëdhëniet ranë në nivelin më të ulët historik kur Erdogan tha se Ankaraja mund të pezullojë lidhjet diplomatike me administratën e Abu Dhabit pas marrëveshjes Emiratet e Bashkuara Arabe-Izrael. Turqia gjithashtu mbajti anën e Katarit në një mosmarrëveshje të Gjirit, duke e vënë atë në kundërshtim me Emiratet e Bashkuara Arabe, Arabinë Saudite dhe Egjiptin, ndërsa mbështetja turke vitin e kaluar ndihmoi qeverinë e Libisë të mbështetur nga Kombet e Bashkuara në Tripoli të largonte forcat e mbështetura nga Emiratet e Bashkuara Arabe që përpiqeshin të kapnin kryeqytetin. Turqia është gjithashtu e angazhuar në një përpjekje për të ndrequr lidhjet e prishura me fuqitë rajonale, duke përfshirë Egjiptin dhe Arabinë Saudite.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Lista e PS për 14 Majin me 44 rikandidime e 17 emra të rinj, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Qëlluan me armë zjarri drejt mjetit pas një konflikti të çastit! Në kërkim babë e bir në Rrëshen

Qëlluan me armë zjarri drejt mjetit pas një konflikti të çastit! Në kërkim babë e bir në Rrëshen