Fitorja kundër nazizmit, Rusia tregon
‘muskujt’ në parada

Fitorja kundër nazizmit, Rusia tregon<br />‘muskujt’ në parada
9 Maji shënon edhe ditën e fitores mbi fazhizmin, pasi në 9 maj 1945 Gjermania nënshkroi kapitullimin e saj në Luftën e Dytë Botërore, në të cilën humbën jeten mbi 50 milionë njerëz.

Dhe ajo që e festoi me një ceremoni të vecantë është Rusia ku në paradë morën pjesë 10 mijë ushtarë, 72 automjete.

Në paradë u shfaqën raketat balistike ndërkontinentale “Yars”, që mund të transportojnë koka bërthamore.

Në Sheshin e Kuq një përshëndetje të vecantë dha presidenti rus i shoqëuar edhe nga kryeministri Medvedev.

I pranishëm në ceremoni ishte dhe Gorbacov.

“Nuk ka patur, nuk ka dhe nuk do të ketë forca që mund të pushtojnë vendin tonë.Për të luftuar terrorizmin, ekstremizmin dhe neo-nazizmin na duhet bashkëpunimi me komunitetet e gjithë botës" deklaroi Putin.

“Fitorja sovjetike u arrit me sakrificën e jetëve njerëzore.Liria e Evropës dhe e gjithë botës u arrit falë gjyshërve dhe baballarëve tanë”, shtoi Putin.

[gallery]22181[/gallery]

Redaksia Online
e.m/Shqiptarja.com
 

  • Sondazhi i ditës:

    Pse po tërhiqen kandidatët e Partisë Demokratike?×

Lajmi i fundit

Zlatan Ibrahimovic si vera, Milani i ofron kontratë të re

Zlatan Ibrahimovic si vera, Milani i ofron kontratë të re