Fitorja në Arbitrazh,ministri jep
një lajm të mirë për HEC Kalivaç

Fitorja në Arbitrazh,ministri jep<br />një lajm të mirë për HEC Kalivaç<br>
Menjëherë pas lajmit që Shqipëria ka fituar përballjen në Arbitrazh ndaj Francesco Becchetit për hidrocentralin e Kalivaçit ka ardhur reagimi i parë.

Ministri i Energjetikës, Damian Gjiknuri, e ka cilësuar këtë një lajm shumë të mirë, ndërsa shpreh një falënderim të veçantë për ekipin që përfaqëson Shqipërinë në Arbitrazh. Gjiknuri shkruan në 'Facebook' se hidrocentrali i Kalivaçit do të mund të konkretizohet nga një investitor serioz. 

Sipas tij, Arbitrazhi konfirmoi edhe njëherë vërtetësinë e asaj që është deklaruar që në fillim për koncesionin e hidrocentralit të Kalivaçit.

"NJË LAJM SHUMË I MIRË. Të dashur miq! Shqipëria fitoi një përballje të rëndësishme në Arbitrazhin Ndërkombëtar të ICC kundrejt shoqërisë Hydro S.R.L. Gjej rastin të shpreh një falënderim të veçantë për ekipin që përfaqësoi Shqipërinë në arbitrazh: juristët e Ministrisë së Infrastrukturës dhe Energjisë për punën e bërë dhe Avokaturën e Shtetit, e cila me profesionalizëm udhëhoqi me sukses këtë proces. Vendimi i arbitrazhit konfirmoi edhe njëherë vërtetësinë e asaj çka ne kemi deklaruar që në fillim për koncesionin e hidrocentralit të Kalivaçit. Kjo vepër e rëndësishme energjetike tashmë do të mund të konkretizohet nga një investitor serioz", shkruan Gjiknuri në 'FB'.

gjiknuri fb
(Postimi i ministrit Damian Gjiknuri pas vendimit të Arbitrazhit)


arbitrazhi

arbitrazhi

arbitrazhi

d.c./shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Lista e PS për 14 Majin me 44 rikandidime e 17 emra të rinj, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Ç’po kurdisin? Olta dhe Dea komunikojnë në dush pa mikrofona, mister se çfarë kanë thënë! Ndjekësit kërkojnë zarfin e zi

Ç’po kurdisin? Olta dhe Dea komunikojnë në dush pa mikrofona, mister se çfarë kanë thënë! Ndjekësit kërkojnë zarfin e zi