Fluks nga virozat në Vlorë, çdo ditë 70 të mitur paraqiten në pediatri! Mjekja: Shtrojmë vetëm fëmijët që kanë probleme

Shpërthimi i virozave të stinës ka bërë që çdo ditë dhjetëra prindër të kërkojnë ndihmë shëndetësore në Pediatrinë e Vlorës. Mjekia Rina Llanaj thotë se më të prekurit janë të vegjlit, nga një deri në tre vjeç, ndërsa problemet më të sheshta kanë të bëjnë me rrugët respiratore.

“Situata në pavijonin tonë nga 15 ditshi i dytë i nëntorit e fillimi i dhjetorit, ka shtuar numrin e vizitave. Lidhet me lagështinë e ambientit, ndryshimin e temperaturave. Ne bëjmë vizita gjatë 24 orëve, 50-60-70 fëmijë. Shtrojmë vetëm fëmijët që kanë probleme. Mund të shtrojmë deri në 10 fëmijë. Moshat më të prekura janë moshat parashkollore, deri në 3 vjeç. Më tepër fëmijët që janë në kopshte, çerdhe sepse kontakti është më i madh.- tha mjekja. 

Mjekjapediatre u bën thirrje prindërve që të mos i neglizhojnë simptomat dhe shqetësimet që manifestojnë fëmijët, por të paraqiten menjëherë në urgjencë.

 

G.MO/KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Bandat survejojnë Policinë, a është ky triumf i krimit ndaj shtetit?×

Lajmi i fundit

‘Fati’ i Bordit të ushqimeve në Kushtetuese me kërkesë nga PD, Sula: Qeveria ka mbushur arkën me xhepat e qytetarëve në krizë! Drejtësia do triumfojë

‘Fati’ i Bordit të ushqimeve në Kushtetuese me kërkesë nga PD, Sula: Qeveria ka mbushur arkën me xhepat e qytetarëve në krizë! Drejtësia do triumfojë