Forcat amerikane ekzekutojnë liderin e ISIS në Afrikë dhe dhjetëra anëtarë të organizatës terroriste

Forcat amerikane ekzekutojnë liderin e ISIS në Afrikë dhe dhjetëra anëtarë të organizatës terroriste

Foto ilustruese

Një zyrtar i lartë i administratës amerikane konfirmoi për CNN se operacioni u zhvillua në një shpellë malore në Somalinë veriore, ku ISIS po planifikonte zgjerimin e tij në Afrikë dhe më gjerë.

“Duke pasur parasysh vendndodhjen e largët të operacionit, vlerësimi është se asnjë civil nuk u plagos apo u vra”, tha Komanda e SHBA-së në Afrikë në një deklaratë. "Mbrojtja e civilëve mbetet një pjesë jetike e operacioneve të komandës për të promovuar siguri më të madhe për të gjithë afrikanët."

Sekretari i Mbrojtjes Lloyd Austin konfirmoi se forcat amerikane vranë liderin e ISIS, Bilal-al-Sudani.

“Më 25 janar, me urdhër të Presidentit, ushtria amerikane kreu një operacion sulmi në Somalinë veriore që rezultoi në vdekjen e një numri anëtarësh të ISIS-it, duke përfshirë Bilal-al-Sudani, një udhëheqës i ISIS-it në Somali dhe një lehtësues kryesor për Rrjeti global i ISIS”, tha Austin. “Al-Sudani ishte përgjegjës për nxitjen e pranisë në rritje të ISIS-it në Afrikë dhe për financimin e operacioneve të grupit në mbarë botën, duke përfshirë edhe Afganistanin.”

Al-Sudani, i cili ka qenë në radarin e zyrtarëve të inteligjencës amerikane për vite, luajti një rol kyç në ndihmën për financimin e operacioneve të ISIS-it në Afrikë, si dhe degën terroriste ISIS-K që vepron në Afganistan, tha zoti Austin.

Departamenti amerikan i Thesarit tha vitin e kaluar se al-Sudani kishte bashkëpunuar ngushtë me një tjetër operativ të IS-it, Abdella Hussein Abadiga, i cili kishte rekrutuar të rinj në Afrikën e Jugut dhe i kishte dërguar në një kamp trajnimi për armë.

Abadigga, i cili kontrollonte dy xhami në Afrikën e Jugut, përdori pozicionin e tij për të zhvatur para nga anëtarët e xhamive. Sipas Thesarit, Al-Sudani e konsideronte Abadiggan një mbështetës të besueshëm, i cili mund të ndihmonte mbështetësit e IS-it në Afrikën e Jugut të organizohen më mirë dhe të rekrutojnë anëtarë të rinj.

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Tensionet në Kosovë, si e vlerësoni qëndrimin e ndërkombëtarëve?×

Lajmi i fundit

Tensionet në veri të Kosovës, Starova në Report Tv: Albini është gabim, cenon marrëdhëniet me SHBA! Pedagogu: Vuçiç më superior politikisht se Kurti

Tensionet në veri të Kosovës, Starova në Report Tv: Albini është gabim, cenon marrëdhëniet me SHBA! Pedagogu: Vuçiç më superior politikisht se Kurti