Forcat ruse tentojnë të mbulojnë krimet e luftës në Mariupol, po zhvarrosin mijëra civilë të vdekur dhe djegin trupat e tyre në krematoriume të lëvizshëm (VIDEO)

 

Trupat ruse në Mariupol dyshohet se po zhvarrosin mijëra civilë të vdekur dhe po djegin trupat e të tyre në krematoriume të levizshëm në përpjekje për të shkatërruar provat e masakrave, si ato të zbuluara në Bucha dhe qytete të tjera jashtë Kievit, kur rusët u tërhoqën.

Këshilli i qytetit të Mariupolit në një postim në Telegram, tha se ushtarët rusë po zhvarrosnin trupat e varrosur në oborret e banimit brenda qytetit dhe po caktonin roje në çdo shesh për të ndaluar vendasit, që të rivarrosnin miqtë dhe të afërmit e tyre të vdekur.

'Përse po kryhet zhvarrosja dhe ku do të dërgohen trupat nuk dihet', tha këshilli në një deklaratë të postuar në aplikacionin e mesazheve Telegram.

Kjo vjen disa ditë pasi kryebashkiaku Vadym Boychenko, paralajmëroi se kufomat po 'mbushnin rrugët' e Mariupolit, ndërsa ai akuzoi Moskën për djegien e dhjetëra mijëra civilëve të vrarë gjatë një rrethimi që ka bllokuar mbi 100,000 civilë në nevojë të dëshpëruar për ushqim, ujë dhe ngrohje.


Lajmi kryesor:

Shtëpia e Bardhë: Biden nuk do të shkojë në Kiev! Zelensky: Bota të jetë e përgatitur për kërcënimin bërthamor të Rusisë


M.Q./Sh.Sh/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se arrihet objektivi i qeverisë për pagë mesatare 900 euro?×

Lajmi i fundit

Rithemelimi mbledh grupin parlamentar

Rithemelimi mbledh grupin parlamentar