Forumi i sigurisë në Bukuresht, Mediu flet për luftën: Duhen sanksionuar kompanitë kineze nga vendet e NATO- s, nuk sanksionoi Rusinë

Ish ministri i mbrojtjes Fatmir Mediu mori pjesë në forumin e Inteligjencës dhe Sigurisë në Bukuresht me temë”Lufta në Ukrainë dhe ristrukturimi i Sigurisë Globale”,  në cilësinë e anëtarit të Komitetit Organizator të këtij forumi në bashkëpunim me Kongresin Amerikan dhe Komisionin e Sigurisë të parlamentit Rumun. Në këtë forum folën personalitete të politikës Amerikane si Ish Komandanti Suprem i NATO-s dhe më pas Këshilltari për Sigurinë i Presidentit Obama Gjenerali Jim Jones, Senatorja Baldëin, Kryeministri Rumun drejtues të Senatit dhe parlamentit Rumun, përfaqësues të Ukrainës dhe Europës.

Të gjithë folësit dënuan agresionin Rus dhe krimet e Rusisë në Ukrainë dhe njëkohësisht krijimin e një poli kundër SHBA dhe BE nga Rusia dhe Kina, si një pol i qeverive autoritare kundër demokracisë. Të gjithë vlerësuan se konceptimi i sigurisë bazuar dhe në Samitin e NATOs në Madrid duhet të konsideroj vendime dhe veprime drastike në marrëdhëniet ekonomike-ushtarake dhe teknologjike me Kinën si një kërcënim për Aleancën e NATOs dhe Sigurinë. Shkelja e hapur e sanksioneve ndërkombëtare ndaj Rusisë nga ana e Kinës duhet shoqëruar me sanksione drejt të gjitha kompanive Kineze nga vendet e NATOs.

Ukraina jo vetëm po mbron lirinë dhe sovranitetin e vet por njëkohësisht po mbron vlerat dhe sigurinë Europiane, çdo humbje në Ukrainë është humbje për Aleancën dhe veçanërisht për sigurinë Europiane. Ballkani theksoj ai është një potencial i mundshëm konflikti, e kërcënuar nga situata në Ukrainë.

Nuk janë vetëm konfliktet dhe ndasitë historike por dhe penetrimi i Rusisë dhe Kinës në Ballkan, kanë kërkuar një terren që mund të shfrytëzohet për të rikthyer konfliktet. Zhvillimet ushtarake në Serbi, problemet në Bosnjë, ndarja dhe mos vazhdimi i dialogut Serbi-Kosovë, problemet etnike dhe ndarjet fetare në Malin e Zi, frenimi i zgjerimit të BE me Shqipërinë dhe Maqedoninë janë probleme reale jo thjeshtë të rajonit apo BE por të NATO-s.

G.MO/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Emigranti: 09/07/2022 13:54

    Sa turp,Shqiperine duhet ta perfaqesoi Fatmir Medihoxha Gerdeci dhe trafikant droge. Nuk ka deputete tjeter qe te perfaqesoi,ky e ka vendin tek 7 penxheret……

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Primaret e Berishës, a mendoni se do të jetë një proces i ndershëm?×

Lajmi i fundit

Përmbytje në Itali, mot i keq ‘pushton’ Siçilinë! Prezencë uji në disa shtëpi dhe dyqane në Messina! Makina bie në humnerë

Përmbytje në Itali, mot i keq ‘pushton’ Siçilinë! Prezencë uji në disa shtëpi dhe dyqane në Messina! Makina bie në humnerë