Kosovë/Futën foshnjën e vdekur në lavatriçe, flet babai: E morën copa-copa, është mizore! Spitali i Pejës shkarkon shefin dhe kryeinfermieren

Kosovë/Futën foshnjën e vdekur në lavatriçe, flet babai: E morën copa-copa, është mizore! Spitali i Pejës shkarkon shefin dhe kryeinfermieren

foto ilustruese

KOSOVË- Spitali i Pejës ka njoftuar shkarkimin e shefit dhe kryeinfermieres në repartin e Gjinekologjisë, pas ngjarjes së rëndë të ndodhur pak ditë më parë, ku një foshnje, e cila lindi e vdekur u fut në lavatriçe së bashku me çarçafët nga personeli i spitalit dhe doli e copëtuar.

Sipas njoftimit të spitalit, e gjitha është një ngjarje e rëndë dhe e pajustifikueshme, por spitali thekson se ka ndodhur nga papërgjegjshmëria e personelit dhe jo nga ndonjë plan dashakeqës.

Spitali ka lajmëruar se po merr masat e duhura për të hartuar një plan të ri të rekrutimit të punonjësve si edhe të përmirësimit të procedurave të brendshme organizmit, kjo për shkak se shefi i repartit u konsiderua i papërgjegjshëm.

Babai i foshnjës ka treguar për mediat kosovare se ai i ka parë punonjësit e spitalit kur e kanë marrë copa-copa dhe se nuk është i sigurt nëse stafi i spitalit i ka mbledhur të gjitha ‘copat’ e foshnjës së tij e se i ka marrë në një mënyrë mizore, brenda një kutie.

Një skandal i padëgjuar më parë dhe ngjarje e tmerrshme që tronditi opinion publik ndodhi në spitalin e Pejës të Kosovës. Një foshnjë e pajetë 32 javëshe, e mbështjellë me çarçafë u fut në lavatriçe, duke dalë prej andej e copëtuar. Për Indeksonline, babai i foshnjës tha se dyshimet nga ana e tij lindën sapo pa që Spitali refuzoi ta dorëzojë trupin e pajetë të foshnjës. Ngjarjen e ka konfirmoi më pas edhe Policia e Kosovës, e cila ka thënë se po kryhen hetime nga Prokurori i Shtetit dhe Inspektoriati i Shëndetësisë.

 

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 18:07
Futën foshnjën e vdekur në lavatriçe bashkë me çarçafët, flet babai: I kemi parë copa-copa duke e nxjerrë! E morëm në një kuti, në mënyrë mizore

Një ngjarje e pa precedentë dhe horror u raportua se ka ndodhur pak ditë më parë në spitalin e Pejës të Kosovës, ku një foshnjë e pajetë 32 javëshe, e mbështjellë me çarçafë u fut në lavatriçe, duke dalë e copëtuar.

Babai i foshnjës thotë se nuk është i sigurt nëse stafi i spitalit i ka mbledhur të gjitha ‘copat’ e foshnjës së tij dhe se i ka marrë në një mënyrë mizore, brenda një kutie.

“Ka lind normal, po të nesërmen masi kemi dashtë me marrë foshnjën, prej mos kontrollit dhe papërgjegjësi së punës e kanë fut në lavatriçe edhe është i dëmtuar komplet, copa-copa e kemi pa duke i mbledh. Në makinë sa ka nejt nuk e di, por mbasi e kemi marrë atë trup unë nuk e di hala a është komplet çdo gjë e tij, komplet copë-copë, sikur kafshata-kafshata. Me datën 14 u hap rasti në polici, kemi pas me marrë në orën 12:00 me bë varrimin. E morëm foshnjën pas 5 orësh që e kemi pas të caktuar me marrë.

E kemi marrë foshnjën me një kuti, në mënyrë mizore dhe e kemi dërgu për varrim. Policinë e kemi njoftu kur kemi shku me marrë foshnjën, e pam që po ikun prej përgjegjësisë dhe po na shtyjnë marrjen e foshnjës, qaty kemi dyshu. Edhe vazhduam poshtë sepse i pam lëvizjet e punonjësve aty, vazhduam prapa tyre dhe e pam që u shku njeri te lavatriçja dhe është duke i mbledhë copat e foshnjës, prej aty jemi kthy nalt në gjinekologji dhe  e kemi lajmëru rastin në polici, na bojshin motrat që mos e lajmëroni rastin. Ne e kemi lajmëru rastin ka ardhë prokuroria dhe inspektorati i Shëndetësisë”, ka thënë babai i foshnjës në një intervistë për “Gazeta Express”.

F.D/SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet që Kosova të pranojë propozimin e Ramës për Asociacionin?×

Lajmi i fundit

Zbulohet krokodili “i virgjër” që la veten e vet shtatzënë

Zbulohet krokodili “i virgjër” që la veten e vet shtatzënë