FOTOLAJM/Teherani me “look” të ri
piktura murale 3D për t’i dhënë colo

FOTOLAJM/Teherani me “look” të ri<br />piktura murale 3D për t’i dhënë colo
TEHERAN- Artisti dhe disenjatori iranian Mehdi Ghadyanloo po ngjyros murët e pallateve e godinave në qytetin e Teheranit për t’i dhënë një tjetër pamje. Me konfirmimin e drejtuesve vendore dhe banorëve të qytetit, Ghadyanloo dhe grupi i tij i artistëve, të njohur me emrin “Piktorët e qiellit blu”, në fakt po transformojnë fasadat gri të pallateve, me piktura murale surreale 3D.

Këto vepra artistike ngjajnë të veçanta për syrin, e gati të pabesueshme, në një prej tyre njerëzit ecin me kokën poshtë, apo në një tjetër duket një pallat fizarmonikë.
 
Të gjitha këto piktura murale, synojnë të krijojnë një bashkëveprim të zonave urbane me mjedisin dhe natyrën e gjelbër.
 
Këtë nismë Ghadyanloo e shpjegon si “të nevojshme për të krijuar kohezion e ngjyra njëkohësisht në këtë zonë të qytetit plot ndërtime dhe të mbuluar nga smogu”. FOTO TE TJERA
teheran
teheran
 
Redaksia Online
(e.s/shqiptarja.com)

  • Sondazhi i ditës:

    Lidhjet ruse të Monika Kryemadhit, a duhet që drejtësia të nisë hetimet?×

Lajmi i fundit

Akuzat ndaj kryebashkiakut të Korçës se ishte dënuar në Greqi, Çuçi: Kundërshtarët tanë janë për të ardhur keq! Alternativa e tyre duhet refuzuar

Akuzat ndaj kryebashkiakut të Korçës se ishte dënuar në Greqi, Çuçi: Kundërshtarët tanë janë për të ardhur keq! Alternativa e tyre duhet refuzuar