Arrihet marrëveshja mes Francës dhe Britanisë! 577 milionë dollarë për ndalimin e emigrantëve që kalojnë me gomone kanalin 'La Mansh'

Arrihet marrëveshja mes Francës dhe Britanisë! 577 milionë dollarë për ndalimin e emigrantëve që kalojnë me gomone kanalin 'La Mansh'

Emmanuel Macron dhe Rishi Sunak

Britania do t'i paguajë Francës 480 milionë paund (577 milionë dollarë) gjatë tre viteve të ardhshme në përpjekje për të ndaluar emigrantët të udhëtojnë me varka të vogla përgjatë Kanalit ‘La Mansh’, duke ndihmuar në financimin e patrullimeve të zgjeruara, përdorimin e dronëve dhe një qendre ndalimi.

Në një samit të projektuar për të rindërtuar lidhjet pas vitesh përplasjesh mbi Brexit, kryeministri britanik Rishi Sunak dhe presidenti francez Emmanuel Macron thanë se të dy palët kishin rënë dakord të punonin më ngushtë së bashku.

Sunak e ka bërë ndalimin e mbërritjeve të varkave një nga pesë prioritetet e tij pasi numri i emigrantëve që mbërrijnë në bregun jugor të Anglisë u rrit në më shumë se 45,000 persona vitin e kaluar, 500% në dy vitet e fundit.

“Është koha për një fillim të ri”, tha Macron.

Si pjesë e marrëveshjes së re, Britania do të ndihmojë në financimin e një qendre paraburgimi në Francë, ndërsa Parisi do të vendosë më shumë personel francez dhe teknologji të përmirësuar për të patrulluar plazhet e saj. Oficerët nga të dy vendet do të kërkojnë gjithashtu të punojnë me vendet përgjatë rrugëve të favorizuara nga trafikantët e njerëzve.

Të dy liderët ranë dakord të ecin përpara në bashkëpunimin për energjinë bërthamore, riafirmuan mbështetjen e tyre për Ukrainën dhe u zotuan të forcojnë ndërveprimin e forcave të tyre ushtarake, duke përfshirë zhvillimin e raketave të ardhshme dhe sistemeve të mbrojtjes ajrore.

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Linda: 10/03/2023 19:56

    Per emigrimin e paligjshem jane hedhur dhe vazhdojn te hidhen miliarda lek dhe ne fund mbushen oqeanet me gjak te pafajshem. Politikanet e emigracionit duhet te pergjigjen nje nga nje te gjithe para ligjit ! Deri sot denohen vetem ata qe enderrojn per nje shpres per nje enderr per nje jete me te mire qe e kane emrin njerez Afrika,Afgan,Albania,Siri,India,Pakistan,Bagladesh,Urdu,Georgia,Kurdistan ktl-RESPEKT!

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    I kishte mbetur 1 vit e 8 muaj burg, gjykata liron Tahirin. Si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Tensionet në veri, Rama intervistë për BBC: SHBA dhe BE kanë të drejtë, Kurti jo! Kosova dhe Serbia të ulen në tryezën e bisedimeve

Tensionet në veri, Rama intervistë për BBC: SHBA dhe BE kanë të drejtë, Kurti jo! Kosova dhe Serbia të ulen në tryezën e bisedimeve