Franca dhe Italia janë afër një marrëveshjeje për furnizimin e Ukrainës me sisteme të mbrojtjes ajrore

Franca dhe Italia janë afër një marrëveshjeje për furnizimin e Ukrainës me sisteme të mbrojtjes ajrore

Franca dhe Italia janë afër finalizimit të detajeve teknike për furnizimin e një sistemi të mbrojtjes ajrore SAMP/T në Ukrainë , megjithëse është ende e paqartë se kur do të vijë vendimi përfundimtar.

Kievi u ka kërkuar aleatëve perëndimorë më shumë sisteme të mbrojtjes ajrore dhe në nëntor kërkoi SAMP/T. Ministri francez i Mbrojtjes  Sebastien Lecornu do të udhëtojë në Itali të premten për të takuar homologun e tij italian Guido Crosetto.

"Po finalizojmë me italianët. Nuk është shumë larg", tha një burim diplomatik francez. 

Sistemi është i aftë të gjurmojë dhjetëra objektiva dhe është i vetmi sistem evropian i aftë për të kapur raketa balistike. 


Lajmi kryesor:

Rusia sulm me raketa hipersonike në Kinzhal, 11 viktima në Ukrainë! Tanket Leopard 2 në Kiev në fund të marsit! Moska: Perëndimi i përfshirë në luftë


F.D/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Lidhjet ruse të Monika Kryemadhit, a duhet që drejtësia të nisë hetimet?×

Lajmi i fundit

'Poker' në transfertë, Barcelona shkëlqen dhe ruan distancën nga Real Madridi (GOLAT)

'Poker' në transfertë, Barcelona shkëlqen dhe ruan distancën nga Real Madridi (GOLAT)