Franca dhe Italia janë afër një marrëveshjeje për furnizimin e Ukrainës me sisteme të mbrojtjes ajrore

Franca dhe Italia janë afër një marrëveshjeje për furnizimin e Ukrainës me sisteme të mbrojtjes ajrore

Franca dhe Italia janë afër finalizimit të detajeve teknike për furnizimin e një sistemi të mbrojtjes ajrore SAMP/T në Ukrainë , megjithëse është ende e paqartë se kur do të vijë vendimi përfundimtar.

Kievi u ka kërkuar aleatëve perëndimorë më shumë sisteme të mbrojtjes ajrore dhe në nëntor kërkoi SAMP/T. Ministri francez i Mbrojtjes  Sebastien Lecornu do të udhëtojë në Itali të premten për të takuar homologun e tij italian Guido Crosetto.

"Po finalizojmë me italianët. Nuk është shumë larg", tha një burim diplomatik francez. 

Sistemi është i aftë të gjurmojë dhjetëra objektiva dhe është i vetmi sistem evropian i aftë për të kapur raketa balistike. 


Lajmi kryesor:

Rusia sulm me raketa hipersonike në Kinzhal, 11 viktima në Ukrainë! Tanket Leopard 2 në Kiev në fund të marsit! Moska: Perëndimi i përfshirë në luftë


F.D/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Lista e PS për 14 Majin me 44 rikandidime e 17 emra të rinj, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Mbante me vete maskë të zezë dhe shkop metalik njësoj si policia, arrestohet 26-vjeçari që qarkullonte pa patentë në Tiranë

Mbante me vete maskë të zezë dhe shkop metalik njësoj si policia, arrestohet 26-vjeçari që qarkullonte pa patentë në Tiranë