Franca rikthen ambasadorin në Australi: Do ripërcaktojmë marrëdhëniet dypalëshe

Ambasadori Jean Pierre Thebault

Ministri i Jashtëm francez Jean-Yves Le Drian tha të mërkurën se Franca do të dërgojë ambasadorin e saj Jean Pierre Thebault, në Australi pas dëmtimit të marrëdhënieve dypalëshe.

"Unë i kam kërkuar ambasadorit tonë të kthehet në Canberra... për të ripërcaktuar kushtet e marrëdhënieve tona për të ardhmen," u tha Le Drian ligjvënësve francezë.

Parisi kishte tërhequr ambasadorin nga Canberra në shenjë proteste ndaj një pakti mbrojtjeje të negociuar midis Shteteve të Bashkuara, Australisë dhe Britanisë. I njohur si AUKUS, pakti ka për qëllim të kundërshtojë fuqinë ushtarake kineze.

Sipas paktit, Australia u angazhua për të blerë nëndetëse të dizajnuara nga SHBA dhe u tërhoq nga një marrëveshje ekzistuese e furnizimit me një prodhues francez. Parisi u zemërua, duke thënë se marrëveshja ishte bërë pas shpine.

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Vaksinim administratës e punonjësve të qendrave tregtare deri më 31 dhjetor dhe dozë e tretë për mbi 18-vjeçarët! Jeni dakord me vendimet e Komitetit?×

Lajmi i fundit

John

Ekskluzive/ Apartamente dhe paratë e Gaz Bardhit, Gjekmarkajt, Baftjar Zeqajt, Luljeta Bozos dhe Flutura Açkës! Belind Këlliçi pa shtëpi