Francë/ ‘Hipëm në kamion për të shkuar në Angli’, BBC ndihmon në shpëtimin e 6 emigrantëve të fshehur në kamionin frigoriferik

Francë/ ‘Hipëm në kamion për të shkuar në Angli’, BBC ndihmon në shpëtimin e 6 emigrantëve të fshehur në kamionin frigoriferik

Gjashtë emigrantë janë shpëtuar nga pjesa e pasme e një kamioni frigoriferik në Francë, pasi BBC ndihmoi në gjurmimin e tyre dhe njoftoi policinë.

Katër gratë vietnameze dhe dy irakiane ishin bllokuar brenda. Njëri prej tyre foli me BBC nga brenda kamionit, të cilët më pas i ndihmuan ata duke kontaktuar policinë dhe duke ndaluar kamionin.

Policia franceze ka arrestuar shoferin dhe ka hapur një hetim për një rrjet të dyshuar të emigracionit të paligjshëm. Katër vietnamezët thanë se hipën në kamion me premtimin se do të dërgoheshin të sigurt në Angli, njëra prej tyre minorene dhe dy të tjerat ishin nga Iraku.

“Një nga gratë më tregoi treguar vendndodhjen, dhe më pas, i kërkova një kolegu në Francë që të ndihmonte të kontaktonte stacionin më të afërt të policisë”, tha një nga BBC.

 

S.S/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Finalja mes Spanjës dhe Anglisë, sipas jush kush e fiton Euro 2024?×

Lajmi i fundit

LAJM I FUNDIT/ Qëllohet ndaj Donald Trump, plagoset në njërin vesh gjatë mitingut. Vritet atentatori!

LAJM I FUNDIT/ Qëllohet ndaj Donald Trump, plagoset në njërin vesh gjatë mitingut. Vritet atentatori!