Francë. Nga temperaturat e larta dhe mungesa e ushqimit, francezët therrin bagëtitë

Pas disa javësh pushimi, i ngrohti afrikan është rikthyer në pjesën më të madhe të Evropës.

Në Francë, në Paris, Lion, Marsejë dhe Toulouse, këto ditë temperaturat do të jetë mbi mesataret sezonale.

Kolona e merkurit do të prekë 40-41 gradë.

Efekti i ndryshimeve klimatike, thonë ekspertët, është duke u ndjerë me pasoja të një rëndësie jo të vogël edhe në ekonomi.

Pas valës së thatësirës vitin e kaluar, qeveria franceze po përpiqet të minimizojë dëmet ose më mire, po përpiqet të bindë fermerët që të mos dërgojnë kafshë në thertore për shkak të mungesës së ushqimit, për të shmangur në këtë mënyrësh ndryshimin e çmimit të mishit.

Franca ishte vendi, i goditur së pari nga nxehtësia e nxehtë, në fund të qershorit kur alarmi maksimal u shkaktua në katër departamente të juglindjes.

Për të paktën një javë, thonë ekspertët, kjo verë e nxehtë e çmendur nuk do të tërhiqet. Pastaj ndoshta, edhe në sajë të stuhive të parashikuara, do të kthehet i freskëti.

I.C./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Aksidentet përgjakin rrugët, 73 ngjarje me 15 viktima në 13 ditë. A ka ardhur koha e hartimit të një strategjie nga specialistët për reduktimin e numrit të aksidenteve?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Hidhen me këmbë e me duar, kërcimi epik i dy mjekeve kur shërohet pacienti i fundit me COVID