Francë, të paktën 40 milionë persona të vaksinuar kundër COVID-19

 Francë, të paktën 40 milionë persona të vaksinuar kundër COVID-19

Të paktën 40 milionë francezë  kanë marrë një dozë të vaksinës kundër koronavirusit, deklaroi të hënën presidenti Emmanuel Macron. Vetëm gjatë 2 javëve të fundit kanë marrë një dozë rreth katër milionë njerëz, duke bërë që kështu të paktën rreth 60 për qind e popullsisë tani është e vaksinuar pjesërisht ose plotësisht.

“Të gjithë së bashku do ta mundim virusin. Do të vazhdojmë më tej”, tha ai.

Komentet vijnë disa orë pasi Parlamenti francez  miratoi legjislacionin që i bën vaksinat kundër koronavirusit të detyrueshme për punonjësit e kujdesit shëndetësor dhe e zgjeron listën e ambienteve që kërkojnë pasaportën e COVID-19, për të frekuentuar ambiente publike.  Ligji u jep punëtorëve të kujdesit shëndetësor kohë deri më 15 shtator që të vaksinohen - në të kundërtën, rrezikojnë pezullimin.

Leja shëndetësore, që tregon se njerëzit janë vaksinuar kundër koronavirusit, janë shëruar ose kanë rezultuar negativë gjatë testimit, do të kërkohet për hyrje edhe në restorante e bare.

Franca është një nga vendet më të prekura në Evropë nga koronavirusi. Mbi gjashtë milionë njerëz janë infektuar nga të cilët mbi 111,000 kanë humbur jetën.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Primaret e Berishës, a mendoni se do të jetë një proces i ndershëm?×

Lajmi i fundit

Përmbytje në Itali, mot i keq ‘pushton’ Siçilinë! Prezencë uji në disa shtëpi dhe dyqane në Messina! Makina bie në humnerë

Përmbytje në Itali, mot i keq ‘pushton’ Siçilinë! Prezencë uji në disa shtëpi dhe dyqane në Messina! Makina bie në humnerë