POP 5

Lajmet më të lexuara të 5 minutave të fundit

Francë/ Vijon protesta e 'jelekverdhëve', një prej organizatorëve plagoset rëndë në sy

Në foto Jerome Rodrigues, i plagosuri gjatë protestës së sotme të jelekverdhëve

Francë-Një protestues u plagos këtë të shtunë në Francë përgjatë marshimit të përjavëshëm të "jelekverdhëve". I plagosuri u dëmtua rëndë në sy ndërkohë që po filmonte live në Facebook, fundin e marshimit të kësaj proteste në zonën e njohur si Sheshi i Bastijës.

"Le Monde" ka publikuar dhe identitetin e tij. Ai është Jerome Rodrigues  dhe njihet si njeri i afërt me Eric Drouet, një prej udhëheqësve kryesorë të protestuesve “jelekverdhë”.


Jerome Rodrigues publikoi një foto të në llogarinë e tij personale të  Facebook menjëherë pas ngjarjes , ku shkruante: "Po humbas syrin tim", duke shkaktuar mijëra reagime të indinjuara nga përkrahësit e tij.

Protestat e "jelekverdhëve" nisën në nëntor të vitit të kaluar. Ata kundërshtonin rritjen e planifikuar për çmimin e karburantit. Kjo rritje u anulua por kauza e tyre u zgjerua duke bërë që të shtrihet në një interval kohor të paparashikuar.

m.v./Shqiptarja.com
Komento