Frika ndaj varianti Omicron, Johnson fton qytetarët: Dy doza nuk mjaftojnë, e treta e nevojshme

Frika ndaj varianti Omicron, Johnson fton qytetarët: Dy doza nuk mjaftojnë, e treta e nevojshme

Kryeministri i Britanisë së Madhe, Boris Johnson

BRITANI E MADHE- Në një kohë kur varianti delta dhe omicron përbejnë numrin më të lartë të infektimeve nga COVID-19, kryeministri i Britanisë së madhe, Borius Johnson njoftoi se të gjithë personave mbi 18 vjeç do t’u ofrohet vaksina përforcuese.

Ky objektiv i ri, vjen në kuadër të përpjekjeve për minimizimin e formave të rënda me koronavirus dhe shënimin e viktimave.

Johnson teksa po tregonte përditësimet e fundit lidhur me pandeminë, tregoi se vendi ka hyrë në zonën e rrezikut 4 për shkak të shfaqjes dhe përhapjes së variantit delta.

"Kam frikë se tani po përballemi me një emergjencë në betejën tonë me variantin e ri Omicron. Tani është e qartë se dy doza vaksine thjesht nuk mjaftojnë për të mbrojtur maksimalisht qytetarët tanë. Por lajmi i mirë është se shkencëtarët tanë kanë besim se me një dozë të tretë, një dozë përforcuese”, tha kryeministri britanik.

Çdo qytetar i interesuar mbi 18 vjeç mund të marri dozën e tretë të vaksinën për sa kohë kanë kaluar 3 muaj nga marrja e dozës së dytë të saj.

Aktualisht janë të shtruar 10 persona me omicron në spitalet e Britanisë.

Frika ndaj variantit omicron dhe delta gjithnjë rritet, megjithatë edhe qeveritë e vendeve qëndrojnë vigjilente për përballimin e një vale të mundshme të COVID-19.

J.GJ./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria humb me Italinë, a ka shanse të kalojë grupin në Euro 2024?×

Lajmi i fundit

Zelensky: Macron më tha se asgjë nuk do të ndryshojë për Kievin

Zelensky: Macron më tha se asgjë nuk do të ndryshojë për Kievin