Frika nga ngjitja në staf, Putini i izoluar

Presidenti rus Vladimir Putin ka njoftuar se e ka vënë veten në izolim, sipas agjencisë së lajmeve Ria Novosti. Shkaku, shpjegon media ruse, është se ka pasur raste të koronavirusit në rrethimin e tij.

Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov tha se Putin u testua për koronavirus dhe rezultoi negativ. Sipas Peskov, presidenti rus është "absolutisht i shëndetshëm", por gjithsesi ka vendosur të izolohet. Putin është plotësisht i vaksinuar dhe mori dozën e dytë të Sputnik V prillin e kaluar. Peskov nuk zbuloi se sa do të zgjasë karantina, ai vetëm siguroi që presidenti rus do të vazhdojë të punojë si zakonisht. Sa i përket kontakteve pozitive të Putinit, Peskov nuk përmendi emra, vetëm tha se do të ishin disa raste. Putin mori pjesë në disa ngjarje publike të hënën, duke përfshirë stërvitjet ushtarake me Bjellorusinë, si dhe takimin me atletët rusë Paralimpikë dhe Presidentin sirian Bashar Assad. Tashmë në takimin me atletët të hënën, udhëheqësi i Kremlinit kishte spekuluar se ai "mund të duhet të hyjë në karantinë së shpejti". "Edhe në rrethin tim ka probleme me këtë Covid", "ne duhet të kuptojmë se çfarë po ndodh. Unë mendoj se unë vetë mund të më duhet të hyj në karantinë së shpejti. Shumë njerëz rreth meje janë të sëmurë, "tha ai me atë rast sipas agjencisë së lajmeve Ria Novosti. I pyetur pse Putin ndoqi ngjarjet e së hënës gjithsesi, zëdhënësi u përgjigj se vendimi i presidentit për t'u izoluar erdhi pasi "mjekët përfunduan testet dhe procedurat e tyre".

G.MO/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A e largon dot Sali Berisha nga drejtimi i PD-së Lulzim Bashën?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Zaloshnja: Pengesa 28% për premtimet e Ramës