Fruthi, burime nga ISHP: 13 mijë fëmijë deri në moshën 5 vjeç të pavaksinuar në Tiranë

Fruthi, burime nga ISHP: 13 mijë fëmijë deri në moshën 5 vjeç të pavaksinuar në Tiranë

Foto ilustruese

Vendi ynë është prekur nga fruthi. Kjo ka bërë që disa prindër të nxitojnë për të vaksimnuar fëmijët e tyre, por ka edhe nga ata që janë skeptikë.

Burime nga ISHP, bëjnë me dije për gazetaren e Report Tv, Xhoana Çallaku se 13 mijë fëmijë të moshës 0-5 vjeç janë të pavaksinuar në Tiranë ndaj fruthit.

Në lidhje me mbulesën e vaksinave në nivel kombëtar 86.9% rezulton të kenë marrë 1 dozë vaksine dhe 93.8% dy doza.

Aktualisht në Shqipëri janë konfirmuar nga ISHP 17 raste me fruth, të shpërndara në Tiranë, Durrës dhe Krujë.

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A e forcon sigurinë dhe rolin e Shqipërisë baza e NATO-s në Kuçovë?×

Lajmi i fundit

Gjermania vlerëson angazhimin e Malit i Zi ndaj reformave evropiane

Gjermania vlerëson angazhimin e Malit i Zi ndaj reformave evropiane