FSHF gënjeu për borxhet, UEFA i anulon Tiranës paratë e Europës

Klubi i Tiranës ka pësuar një goditje të rëndë financiare. UEFA i ka anuluar paratë që do merrte si shpërblim për pjesëmarrjen në Europa League. Vendimi i qeverisë europiane të futbollit ka ardhur si shkak i problemeve me financat dhe detyrimet tatimore të K.F. Tirana. Vendimi i UEFA-s ka shkuar zyrtarisht në zyrat e FSHF-së.

Në fakt, problemi qëndron pikërisht te FSHF, e cila në mënyrë të dyshimtë e licencoi Tiranën për të marrë pjesë në Europë, duke theksuar që nuk kishte probleme dhe detyrime financiare. Por, Komisioni i Licencimit të UEFA-s pasi ka konstatuar që FSHF kishte gënjyer me deklarimet e saj dhe pasi Tirana kishte marrë pjesë në EUROPA LEAGUE, vendosi që t’i anulojë pagesën që do merrte për pjesëmarrjen.

Një goditje e rëndë financiare për Tiranën, e cila jo vetëm që nuk mori shpërblimin e UEFA-s, por edhe shpenzoi për udhëtime dhe akomodim gjatë pjesëmarrjes. I gjithë ky skandal për shkak të një abuzimi të bërë nga FSHF, me shpresën se do arrinte të manipulonte edhe UEFA-n, duke licencuar një klub që kishte probleme. Vipsport.al

/b.ha./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria në krah të Kosovës, nuk mbështet qëndrimin e BE-së: Si e gjykoni?×

Lajmi i fundit

Humbja e parë, Inzaghi: Pas golit të Bajramit nuk ishim të qartë, na dhemb

Humbja e parë, Inzaghi: Pas golit të Bajramit nuk ishim të qartë, na dhemb