G20, Osaka-Japoni, buzëqeshje që fshehin mosmarrëveshje të thella (VIDEO)

Presidenti rus Vladimir Putin dhe homologu i tij amerikan Donald Trump u takuan në Osaka, në Japoni, kuadër të fillimit të punimeve të samitit të 14-të të G20-ës.

Para interest të shtuar të medias, Trump tha se si ai dhe Putini kishin "shumë gjëra për të diskutuar", duke përfshirë tregtinë, çarmatimin dhe proteksionizmin. Trump tha gjithashtu se “shpresonte të kalonte orë të frytshme me udhëheqësin rus”.

Putin nga ana e tij pranoi se edhe pse dy liderët nuk u takuan në takimin e vitit 2018 në Helsinki, të dy ekipet e tyre “punuan së bashku dhe na dhanë një mundësi të madhe për të ardhmen”.

Mbrojtja e multilateralizmit, rritja e besimit në ekonominë botërore, parandalimi i ndryshimeve klimatike, lufta dhe përballja me nyjën e migracionit dhe më pas terrorizmit, janë disa nga temat në tavolinën e Osaka-s.

Përsa i përket marrdhënieve me Pekinin, Trump dëshiron të arrijë një marrëveshje, pavarësisht se Shtetet e Bashkuara po kërcënojnë me tarifime të shtuara.

/b.ha./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A besoni se premtimet e programit të qeverisë Rama 3 do të realizohen?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Lulzim Basha dhe pasoja fatale e “atvrasjes” me 8 vite vonesë!