Gara në OKB, Majko humb
përballë kandidates turke

Gara në OKB, Majko humb <br />përballë kandidates turke
NEW YORK - Pandeli Majko nuk ka mundur dot të sigurojë mbështetjen e nevojshme për të qenë shefi i ri i Zyrës Rajonale për Evropën dhe ish-vendet sovjetike në OKB. Në vendin për të cilin garonte emri i Majkos është përzgjedhur kandidatja turke Cihan Sultanoglu. Vendimi wshtw publikuar nw faqen zyrtare nw internet tw Kombeve tw Bashkuara.Administratorja e re ka një përvojë 26-vjeçare në UNDP, si dhe një eksperiencë 7 vjeçare në vendet i ish-Bashkimit Sovjektik. Ndonëse nuk mundi dot të ishte i përzgjedhuri, Pandeli Majko është politikani i parë shqiptar që hyri në garë për një post kaq të rëndësishëm në organizatat ndërkombëtare.


(aq/shqiptarja.com)

  • Sondazhi i ditës:

    Lista e PS për 14 Majin me 44 rikandidime e 17 emra të rinj, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Tentoi të korruptonte policinë në Shkodër me 2000 lekë, arrestohet shoferi i dehur

Tentoi të korruptonte policinë në Shkodër me 2000 lekë, arrestohet shoferi i dehur