Garë e re armatimeve në Ballkan, gazeta Gjermane: Ja ku renditet Shqipëria?

"Një garë e re armatimesh në Ballkan" kështu shkruan gazeta gjermane , Die Welt.

Sipas tyre, jo më larg se më 26 korrik të këtij viti, Rumania nuk lejoi një transportues rus armësh në Danub. Die Welt shkruan se bëhej fjalë për një transportues të ngarkuar me dhjetë tanke të përdorur, por të modernizuar.

Por kush shpenzon më shumë për armatim në Ballkan? Të parët janë grekët me mbi 5.2 miliardë euro në vitin 2018 si buxhet për armatimin.

Më pas vijnë rumunët me 4.6 miliardë euro. Serbët shpenzojnë 904 milionë euro, diçka më shumë se kroatët që harxhojnë 889 milionë euro.

Shqipëria shpenzon 180 milionë euro, një rritje me 25 përqind me vitin 2017. Kosova shpenzon vetëm 63.3 milionë euro.

"Gara e re e armëve është gërshetuar me argumente politike", shkruan Die Welt. Shqipëria dhe Kosova kanë vendosur për një bashkim doganor dhe po rriten së bashku ekonomikisht. Në Serbi, kjo shihet si një përpjekje për të krijuar një "Shqipëri të Madhe" - një term me të cilin qeveria shqiptare i pëlqen të provokojë.

Për më tepër, ekziston ende ideja e Presidentit serb Vuçiq dhe Kosovws Hashim Thaçi në dhomë për të zgjidhur konfliktin e Kosovës politikisht me anë të një shkëmbimi territoresh - Luginës së Preshevës të populluar serbe, por shqiptare, kundër rajonit të populluar kosovar, por serb rreth Mitrovicës në veri të Kosovës. Kjo nga ana tjetër mund të çojë në efekte domino - siç është ndarja e Bosnjës me një lidhje të përbërësve të saj kroatë dhe serbë me atdheun përkatës. Ose edhe një ndarje në Maqedoni, ku jetojnë shumë shqiptarë.

Gazeta shkruan se NATO në ish-Jugosllavi përqendrohet kryesisht në Shqipëri, Kosovë dhe Kroaci, Rusia po përqendrohet në Serbi dhe republikën serbe të Bosnjës, Republika Srpska. SH.B.A. ka një nga bazat e saj më të mëdha ushtarake në Kosovë, Camp Bondel. Rusia dëshiron të krijojë një bazë ushtarake në Republikën Serbe të Bosnjës.

Më pas në artikull shkruhet se Moska ka në plan të dërgojë për Serbinë një paketë ndihme ushtarake prej 30 tankesh dhe 30 avionësh luftarakë modernë. Por Rumania e ndaloi pas sanksioneve të BE ndaj Rusisë.

E.L./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Koronavirusi prek Italinë/ A ndiheni të rrezikuar dhe besoni se Shqipëria ka marrë masat parandaluese?

Komento

Komente

  • Tirana: 31/07/2019 13:06

    Sote shqipnija nuk ashte per as gja. Ne jena vetum me mush burgjete e botes me hajni dhe droge.

    Përgjigju