Gati marrëveshja, Mbretëria e Bashkuar dhe Franca vendosin të ndalojnë emigrantët të kalojnë Kanalin e La Manshit

Gati marrëveshja, Mbretëria e Bashkuar dhe Franca vendosin të ndalojnë emigrantët të kalojnë Kanalin e La Manshit

Mbretëria e Bashkuar dhe Franca janë në prag të arritjes së një marrëveshjeje për të trajtuar migracionin përgjatë Kanalit Anglez, me një bashkëpunim që mund të vijë që të hënën, raportuan gazetat britanike.

Marrëveshja do të rrisë ndjeshëm numrin e oficerëve dhe vullnetarëve francezë që operojnë në plazhet e Kanalit të La Manshit, ndërsa Franca do të synojë të parandalojë një përqindje "shumë më të lartë" të emigrantëve që të largohen nga brigjet e saj.

Londra dëshiron të sigurojë ndihmën e Francës për të ndaluar emigrantët të bëjnë kalimin e rrezikshëm përmes rrugës ujore. Kritikët kanë thënë se Mbretëria e Bashkuar duhet të hapë më shumë rrugë ligjore për njerëzit që të vijnë në vend.

Pothuajse 40,000 njerëz kanë kaluar Kanalin me varka të vogla deri më tani në vitin 2022, zbulon një hulumtim nga BBC. Në vitin 2020, kjo shifër ishte 8,404. Më shumë se gjysma e këtyre njerëzve janë nga Shqipëria (18%), Afganistani (18%) dhe Irani (15%).

Telegraph, një gazetë e përditshme britanike, tha se Franca do të pajtohet për një qendër të përbashkët kontrolli ku do të vendosen zyrtarët britanikë të imigracionit.

Të premten, ministri i jashtëm britanik James Cleverly dhe homologja e tij franceze Catherine Colonna lëshuan një deklaratë duke theksuar "urgjencën e trajtimit të të gjitha formave të migrimit të paligjshëm".

Zyrtarët britanikë kanë thënë më parë se një marrëveshje është afër. Zyrtarët nga të dy vendet nuk pranuan të komentojnë mbi raportet të shtunën.

Numri rekord i emigrantëve që tentojnë të hyjnë ilegalisht në Mbretërinë e Bashkuar ka bërë presion mbi kryeministrin e ri britanik për të gjetur një zgjidhje efektive.

Në javët e fundit, zyrtarët e Mbretërisë së Bashkuar janë vënë nën kritika për mbipopullimin dhe kushtet e këqija në qendrat e azilit, me një objekt në Manston që u sulmua me zjarr nga një ekstremist në fund të tetorit.

Qeveria po përballet gjithashtu me mungesën e akomodimit emergjent, një sistem të bllokuar azili dhe shpenzime spirale për taksapaguesit.

Një tjetër gazetë britanike, Express, tha se një marrëveshje midis Parisit dhe Londrës mund të nënshkruhet javën e ardhshme.

Ka të ngjarë të përfshijë më shumë dronë britanikë për të zbuluar emigrantët që fshihen në dunat e rërës përpara se të tentojnë kalimet e rrezikshme shpesh në gomone të dobëta.

Në nëntor 2021, një avion që transportonte emigrantë nga Franca në Mbretërinë e Bashkuar u përmbys në Kanal, duke shkaktuar vdekjen e 27 nga 30 personat në bord.

Marrëdhëniet midis Britanisë dhe Francës janë përmirësuar që kur Sunak mori detyrën muajin e kaluar.

Gjërat ishin acaruar këtë vit pasi Liz Truss pyeti nëse presidenti francez Emmanuel Macron ishte mik apo armik gjatë fushatës së saj për t'u bërë kryeministre.

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se duhet të ngrihet komisioni hetimor për çështjen McGonigal?×

Lajmi i fundit

Papa Françesku: Jam i gatshëm të takohem me Putin dhe Zelensky-n për të arritur një marrëveshje paqeje

Papa Françesku: Jam i gatshëm të takohem me Putin dhe Zelensky-n për të arritur një marrëveshje paqeje