Gazetari i New York Times: Donad Trump donte të hidhte bombë bërthamore në Korenë e Veriut

Gazetari i New York Times: Donad Trump donte të hidhte bombë bërthamore në Korenë e Veriut

Ish presidenti i SHBA-ve, Donald Trump

Në një takim të mbajtur me dyer të mbyllura në vitin 2017, presidenti i atëhershëm i SHBA-ve, Donald Trump ngriti mundësinë që një armë bërthamore mund të përdoret në Korenë e Veriut, sipas librit të gazetarit të New York Times, Michael Schmidt. 

Tensionet mes dy vendeve ishin të larta në atë kohë, dhe megjithëse Trump e paralajmëroi publikisht Kim Jong-un në shtator 2017 se do të shkatërronte vendin e tij, ai dukej se e kishte ndërmend këtë gjë, gjë që e trembi shefin e tij të atëhershëm të shtabit, John Kelly. Edhe pas dyerve të mbyllura asokohe, Trump foli sikur donte luftë me regjimin stalinist.

Kelly u përpoq të bindte presidentin me argumente pse kjo nuk do të funksiononte. 

“Do të ishte e vështirë të imagjinohej që ata të mos na drejtonin gishtin,” tha ai. 

Më pas, shefi i shtabit thirri udhëheqësit e lartë ushtarakë në Shtëpinë e Bardhë për të informuar Trump mbi pasojat katastrofike të një lufte të mundshme. Presidenti nuk ishte i shqetësuar se sa njerëz do të humbnin jetën në një përplasje të tillë.
 

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet miratuar rezoluta anti-korrupsion e propozuar nga PS?×

Lajmi i fundit

Parashikimi i motit: E diela me shi e shtrëngat

Parashikimi i motit: E diela me shi e shtrëngat