Gjekmarkaj në Konferencën e Parlamenteve të BE-së: Shqiptarët janë populli me pro europian në Ballkan

Gjekmarkaj në Konferencën e Parlamenteve të BE-së: Shqiptarët janë populli me pro europian në Ballkan

Agron Gjekmarkaj

Zevendeskryetari i Kuvendit të Shqiperisë, Agron Gjekmarkaj, po merr pjesë në Konferencen e kryeparlamentarëve të Bashkimit Europian, e cila zhvillohet në Pragë. 

Në fjalën e mbajtur në sesionin e hapjes së Konferencës, Gjekmarkaj. ndër të tjera theksoi: 

'Ne, shqiptarët, nuk e fshehim, perkundrazi, e pohojme me krenari se jemi populli me proevropian i rajonit te Ballkanit Perendimor. Une ju siguroj se Shqiperia nuk ka nje plan B per te ardhmen e saj, por eshte e vendosur drejt destinacionit evropian. Ky destinacion nuk eshte i imponuar, por byron nga rrenjet, identiteti, vlerat dhe vizioni europian i shqiptareve. Prandaj ne do te deshironim që procesi i anetaresimit te Shqiperise dhe vendeve te Ballkanit Perendimor te pershpejtohet dhe jo te ngadalesohet, duke u maskuar a justifikuar me ndryshime proceduriale a metodologjike.

Ne kete menyre do t’i pritet rruga edhe influencave joevropiane dhe joperendimore ne rajon, te cilat nuk jane as hipotetike, as potenciale, por reale dhe vepruese, te fshehta dhe ne disa raste edhe te hapura. Po keshtu do te rriteshin standartet demokratike dhe do të permiresohej jeta politike në vend. Prej luftes ne Ukraine duhet te nxjerrim mesime edhe ne procesin e integrimit evropian. Vendet e Ballkanit Perëndimor jane ne faza te ndryshme dhe po ecin me shpejtesi te ndryshme drejt procesit te integrimit. Por kjo nuk duhet te sherbeje si nje argument per ngadalesimin, por pershpejtesimin e ecjes drejt BE.'- tha ai në fjalën e tij.

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kërcënimet nga krimi, a duhet forcuar mbrojtja e prokurorëve e gjyqtarëve?×

Lajmi i fundit

Sot gjyqi i Mediut, familjarët e viktimave kërkojnë dëshminë e Efraim Diverolit e David Packouz! Drejtuesit e kompanisë amerikane blenë municionet në Gërdec

Sot gjyqi i Mediut, familjarët e viktimave kërkojnë dëshminë e Efraim Diverolit e David Packouz! Drejtuesit e kompanisë amerikane blenë municionet në Gërdec