Gjiknuri dhe Llatja takim në Rajonin 2: PS është garancia për zhvillimin e Elbasanit! Opozita po përgatit alibinë për humbjen e rradhës

 

“Kush do zhvillimin dhe progresin e Elbasanit, voto Gledian Llatja dhe PS”. Kështu u shpreh Sekretari i Përgjithshëm i PS Damian Gjiknuri në një takim me banorët e Rajonit Nr.2 në Elbasan.  Numri dy i socialistëve nënvizoi se Gledian Llatja ka gjithë mbështetjen e qeverisë për të çuar përpara investimet.

“Gledi është kandidat i mbështetur nga qeveria e Edi Ramës dhe nga vetë personalisht Edi Rama. Në 14 maj duhet ta ‘çimentojmë’ këtë marrëdhënie që Partia Socialiste duhet të drejtojë bashkinë e Elbasanit dhe mbrapa do të kemi mbështetjen e Edi Ramës. Kjo është garancia e zhvillimit, çdo gjë tjetër janë llafe. Pse? Sepse me mundësitë dhe ekonominë e Bashkisë së Elbasanit ai do të dijë t’i drejtojë aty ku është dhe më e nevojshme, ndriçim publik, fusha sporti për fëmijët, riparime nëpër fshatra, nëpër zonat më periferike. Kurse qeveria do të marrë përsipër ujësjellës – kanalizime, rrugët kryesore, do të marrë përsipër rehabilitimin e lagjes së Kalasë, do të marrë përsipër shëtitoren e Elbasanit. Janë të gjitha këto që kanë një garanci dhe kanë garancinë e Partisë Socialiste dhe të qeverisë së Edi Ramës”, tha Gjiknuri. 

Drejtuesi politik I qarkut u shpreh se vota më 14 maj është dhe një mbështetje për politikat e qeverisë për rritjen e pagave dhe të pensioneve.

“Kush do zhvillimin e qytetit një Elbasan më të mirë me progres më të mirë ekonomik ka vetëm një destinacion, faqja e parë Gledian Llatja, faqja e dytë Partia Socialiste, Edi Rama. Kush do politikën e rritjes së rrogave që të vazhdojë, tek ekrani, se e keni votim elektronik, gishtin tek fotografia e Gledian Llatjas, pastaj në faqen e dytë tek Partia Socialiste. Kush do rritjen e pensioneve, në 14 maj Gledian Llatja dhe Partia Socialiste. Kush do që qeverinë e Edi Ramës ta keni gjithmonë me vete për ndryshimin e Elbasanit, votën Gledian Llatja dhe Partia Socialiste”, tha ai. 

Duke u ndalur tek alternativa përballë, Gjiknuri deklaroi se opozita kërkon marrjen e bashkive për t’I bunkerizuar.

“Në Tiranë ne kemi atë ‘martesën’ e re Berisha – Meta. Në fakt nuk është dyshe e re është dyshe e ricikluar njësoj si ky kandidati që ka qenë njëherë kandidat dhe prapë do të mbetet kandidat. Në vetëvete ai është zv.kryetar i Saliut, atë titull ka ai. Të parit i ka vënë vizën bota, i kanë vënë vizën shqiptarët dhe ne do ti japim vlerë në Elbasan se ai thotë unë jam kandidat juaj dhe nuk jam i asaj partie? Sikur larg qoftë, sikur Bashkia e Elbasanit të përfundonte në duar të gabuara çfarë do të ndodhte?! Bunkerizim, shkëputje e marrëdhëniesh me qeverinë”, u shpreh Gjiknuri.

Numri dy i socialistëve deklaroi se opozita është e vetëdijshme për rezultatin humbës në zgjedhjet e së dielës dhe sipas tij po pwrgatisin alibinw pwr humbjen qw e pret nw 14 maj.

“Po mundohen të krijojnë alibinë e humbjes. Sondazhet i nxjerrin humbës, vota e njerëzve dhe shpirti i qytetarëve lexohet shumë pastër që vota është për Gledin dhe Partinë Socialiste. Prandaj ne duhet të jemi shumë të kujdesshëm, por njëkohësisht ne do ti japim përgjigjen e merituar që Elbasani është i pastër dhe i bukur siç e ka emrin dhe shpirtin dhe ne do të bëjmë fitoren më qytetare që ka parë ndonjëherë ky qytet. Për të shmangur njëherë e përgjithmonë stigmën e së keqes që kanë dashur ta mveshin çdo herë këtij qyteti”, nënvizoi Gjiknuri.

Kreu i Bashkisë Elbasan Gledian Llatja bëri një panoramë të investimeve të shumta që janë bërë në këtë mandat, duke filluar nga rrugët tek infrastruktura arsimore. 

“Para 4 vitesh nisëm një rrugëtim bashkë, kemi bërë punë të mira këtë 4 - vjecar bashkë, kemi bërë punë të mira për Elbasanin, e kemi zhvilluar infrastrukturën e qytetit, kemi rehabilituar dhe ndërtuar rrugë, shkolla, kopështe, cerdhe. Kemi ndërhyrë në cdo rrugë, në çdo lagje, në çdo rrugicë, po përmirësojmë zonat informale, po e zhvillojmë Elbasanin. Ne dijmë të bëjmë punë, kjo është Partia Socialiste, këto jemi ne. Kemi investuar në ujësjellës, në kanalizimet e ujrave të zeza, kemi investuar në rrugë, kemi rehabilituar rrugët kryesore, por edhe kemi shtruar rrugët e lagjeve. Po investojmë për të përmirësuar cilësinë e jetesës së qytetarëve tanë. 6 -shkolla të reja kemi bërë në këtë mandat me kaq shumë sfida, do të vazhdojmë edhe mandatin tjetër. Do të vazhdojmë edhe mandatin tjetër me 27 -shkolla të restauruara”, tha ai.

Gledian Llatja kërkoi mbështetjen e qytetarëve të Elbasanit për të vijuar me projektet dhe investimet e nisura të cilat do t'i japin zhvillim të madh ekonomik qytetit. 

“ Ne po përgatitemi për një sërë investimesh në këtë 4- vjecar.Ne po përgatitemi për një zhvillim të madh ekonomik të qytetit tonë. Ju këtu jeni të gjithë dëshmitarë të një zhvillimi buzë lumit Shkumbin, Auto Moto Parku i Elbasanit, shëtitorja buzë lumit Shkumbin, një investim i madh fantastik i qeverisë shqiptare. Ne dimë të bëjmë vetëm të mira në Elbasan, ata të tjerët dinë llafet. Le të vazhdojmë në 14 Maj të jemi të gjithë bashkë, për të vazhduar punët e mira për Elbasanin, për të vazhduar mbështetjen për sportin, mbështetjen për rininë, për infrastrukturën, për zhvillimin ekonomik, për turizmin. Të jemi të gjithë bashkë për Elbasanin që duam, të ecim vetëm përpara”, nënvizoi kryebashkiaku Llatja


Lajmi kryesor:

Dhe 3 ditë fushatë, intensifikohen takimet! Sako në Spitallë: Brenda vitit futen familjet e para në 1 mijë apartamentet e rindërtuara! Boçi: 14 maji, shansi i fundit për Elbasanin


B.V/KT/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria humb me Italinë, a ka shanse të kalojë grupin në Euro 2024?×

Lajmi i fundit

U bënë prindër për herë të parë, Mariza Ikonomi publikon foton me partnerin

U bënë prindër për herë të parë, Mariza Ikonomi publikon foton me partnerin